Niskie ceny skupu jabłek przemysłowych. Sadownicy proszą o interwencję ministra

Związek Sadowników RP apeluje do ministra rolnictwa o interwencję w sprawie cen skupu jabłek przemysłowych.

 

\"rolnictwo,

 

Sytuacja na rynku jabłek poprawiła się znacząco w stosunku do roku ubiegłego, jednak ceny tych owoców są nadal niższe niż w sezonie 2013/2014, czyli przed wprowadzeniem embarga przez Rosję.

Na niską opłacalność produkcji narzekają przede wszystkim producenci jabłek przemysłowych. Za kilogram tych owoców w październiku 2015 roku sadownicy otrzymali średnio 0,51 zł/kg. Ale wraz z końcem sezonu cena ta spada i dziś jest to już 30 gr za kg. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wielu sadowników nie ma gdzie przechowywać jabłek i decyduje się na ich sprzedaż. To z kolei powoduje nadpodaż owoców na rynku, a co za tym idzie spadek cen.

Jednak Związek Sadowników RP jest zdania, że tak drastyczna obniżka cen nie może być spowodowana jedynie wzrostem sprzedaży jabłek.

– Aktualna obniżka ceny jabłek przemysłowych nie ma konkretnego powodu. Cena koncentratu jabłkowego na rynkach światowych się nie zmieniła. Nie ma również zapasu koncentratu, a jego sprzedaż odbywa się na bieżąco – czytamy w komunikacie związku.

W związku z niskimi cenami skupu jabłek przemysłowych Związek Sadowników RP wystosował pismo do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z prośbą o interwencję.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Simon Wuyts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here