Niskie rekompensaty nie zachęcą do rezygnacji z chowu świń

Niskie rekompensaty nie zachęcą rolników do likwidowania produkcji świń w strefach ASF – uważają przedstawiciele organizacji zrzeszających producentów trzody chlewnej.

 

\"\"

 

Stawka rekompensaty za świnię została określona na poziomie 276 zł. To, zdaniem producentów trzody chlewnej, zbyt niskie odszkodowanie, które nie zachęci rolników do likwidowania stad w strefach ASF.

– To przecież niskie rekompensaty przyczyniły się do tego, że rolnicy nie chcieli wygaszać produkcji, narażając kraj na rozwój ASF. Dlaczego więc teraz, mając wiedzę o skutkach wcześniejszych decyzji, przyznaje się ponownie tak niskie rekompensaty licząc na powodzenie całej operacji? – zastanawiają się Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej oraz Mariusz Nackowski ze Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie”.

Panowie zwracają także uwagę, że przy ustalaniu wysokości rekompensat ponownie pominięto gospodarstwa produkujące warchlaki do dalszego chowu lub zwierzęta hodowlane.

Rekompensaty dla producentów rezygnujących z chowu świń są jednym z elementów programu bioasekuracji. O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy ze strefy ASF, którzy nie są w stanie dostosować swoich gospodarstw do wymogów tego programu.

Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że wstępnie prognozowana liczba świń, za które będą przyznane rekompensaty, wynosi 2609 sztuk.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.flickr.com/Kat Dodd

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics