Czy człowiek zakaził norki czy norki – człowieka?

Na 70 próbek przebadanych od norek w zakażonym stadzie, aż 39 było silnie dodatnich. Oznacza to, że norki są gatunkiem bardzo podatnym na zakażenie koronawirusem – poinformował PAP we wtorek dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk.

Czy człowiek zakaził norki czy norki - człowieka?
Czy człowiek zakaził norki czy norki – człowieka?

Wirus SARS-CoV-2 u norek został wykryty na początku lutego na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego. W stadzie znajdowało się 5845 norek, zwierzęta zostały zutylizowane.

Na 70 próbek aż 39 wykazało wynik silnie dodatni

Na 70 próbek, które przy likwidacji ogniska Inspekcja Weterynaryjna przysłała do Instytutu w Puławach do badań z fermy, gdzie został potwierdzony wirus u norek, aż 39 sztuk wykazało wynik silnie dodatni, to daje obraz jak infekcja silnie była reprezentowana u zwierząt, jak wiele z nich było zakażonych, bowiem w tej +bardzo reprezentatywnej próbce+ ponad 50 proc. sztuk wykazywało zakażenie wirusem” – powiedział Niemczuk.

Czy człowiek zakaził norki, czy norki – człowieka?

Zaznaczył, że Państwowa Inspekcja Sanitarna potwierdziła zakażenie koronawirusem u jednej z osób, która jest blisko związana z tą fermą. “W związku z tym sytuacja jest poważna – ocenił dyrektor i dodał, że “w tym kierunku będzie prowadzone dochodzenie epizootyczne i epidemiczne przez obie inspekcje – sanitarną i weterynaryjną, żeby spróbować wyjaśnić, w jaki sposób doszło do obecności wirusa, czy człowiek zakaził norki, czy norki – człowieka”

Jak mówił, po wynikach badań w PIW-ecie widać, że norki są gatunkiem zwierząt bardzo podatnym na zakażanie, potwierdzają to też doniesienia z Holandii i Danii, że wirus ten jest również niebezpieczny dla człowieka.

300 przypadków zakażeń u ludzi od norek

Niemczuk poinformował, że kilka dni temu ukazała się publikacja naukowców z Danii, którzy w “bardzo renomowanym czasopiśmie” wskazują, że w Jutlandii – wówczas, gdy chorowały norki – wykryto aż 1090 przypadków tej choroby u ludzi związanych z przemysłem futrzarskim w tej prowincji, z czego potwierdzono aż 300 przypadków zakażeń u ludzi od norek.Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji w Polsce, bo może skończyć się ona zakończyć dramatycznie” – stwierdził.

Szef Instytutu Weterynaryjnego wyjaśnił, że wyniki wysokospecjalistycznych badań koronawirusa u norek mogą być najwcześniej pod koniec tego tygodnia. One wskażą, jaki jest to wariant wirusa SAR-CoV-2, czy to klasyczny wirus, czy już któraś ze znanych mutacji. Dodał, że wyniki te zostaną porównane z duńską bazą danych.

Prawdopodobnie zostanie też porównany wirus u norek z zakażonej fermy z wirusem wykrytym u człowieka związanego z tą fermą – dodał.

ASF, norki i ptasia grypa – minister podejmuje działania

Koronawirusa wykryto tylko w jednej 8 przebadanych farm

Według Niemczuka, od początku tego roku zostało przebadanych 8 ferm norek, koronawirusa wykryto tylko w jednej. Dyrektor zapewnił, że będą prowadzone dalsze badania ferm. Według Związku Polski Przemysł Futrzarski, w Polsce działa blisko 900 gospodarstw hodujących zwierzęta na futra; branża zatrudnia 8-10 tys. osób. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl autor: Anna Wysoczańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here