Nowatorskie rozwiązanie dla kondycjonowania nasion

Kondycjonowanie nasion jest zabiegiem kluczowym dla współczesnego rolnictwa, poprawiającym zdolność nasion do kiełkowania poprzez kontrolę temperatury i wilgotności. Pewna innowacyjna firma z sektora MŚP postanowiła jednak pójść o krok dalej i udoskonalić tę metodę, aby umożliwić uzyskiwanie lepszych plonów oraz optymalizację kosztów.

VITASEED, kondycjonowanie nasion, przechowywanie nasion, kiełkowanie, rolnictwo, Optigrow Vitalizer 90,

Dzięki realizacji finansowanego przez UE projektu VITASEED szwedzkie MŚP Nelson Garden mogło skupić się na udoskonaleniu swojej metody, także nazwanej VITASEED, która jest pierwszą i jedyną metodą kondycjonowania nasion pozwalającą na ich długie przechowywanie.
„Skoncentrowaliśmy się na nasionach 10–12 roślin z dynamicznie rozwijającego się w Europie sektora warzyw”, mówi koordynator projektu VITASEED Håkan Jalling. „Naszym celem było zbadanie, w jaki sposób możemy przenieść nasz proces z laboratorium do w pełni zautomatyzowanej maszyny zdolnej do przetwarzania około 20 kilogramów nasion na partię w zależności od gatunku rośliny”.

Szybszy, bardziej ekologiczny i zrównoważony proces

Jak nowa metoda działa w praktyce?
„Opracowana i opatentowana przez nas metoda jest całkowicie ekologiczna i nie tylko zwiększa żywotność nasion, ale także umożliwia ich długie przechowywanie”, wyjaśnia Jalling.
„Przewagę konkurencyjną naszej metody zapewnia między innymi optymalizacja procesu, dzięki której można ograniczyć pogarszanie się jakości nasion w długim okresie czasu, co z kolei umożliwia ich bardzo długie przechowywanie. Przy stosowaniu naszej metody nie potrzebne są też żadne chemikalia – wystarczy woda i powietrze – może być zatem wykorzystywana do kondycjonowania nasion organicznych. Proces pozwala także na efektywne wykorzystywanie czasu i zasobów, co sprawia, że po prostu opłaca się go stosować do kondycjonowania nasion wielu różnych gatunków i odmian roślin z różnych segmentów rynku”.
Na przeprowadzenie całego procesu z wykorzystaniem metody VITASEED potrzeba tylko od jednego do trzech dni. Dla porównania, tradycyjne kondycjonowanie zajmuje od jednego do trzech tygodni. Możliwości metody VITASEED świetnie pokazuje Optigrow Vitalizer 90 – w pełni zautomatyzowana maszyna, w której wszystkie etapy całego procesu kondycjonowania realizowane są bez potrzeby ingerencji człowieka. Przed rozpoczęciem procesu operator maszyny musi tylko wybrać odpowiedni gatunek i odmianę rośliny na wyświetlaczu, co trwa dosłownie kilka sekund. Po zakończeniu procesu przetworzone nasiona są całkowicie suche.
„Stworzyliśmy nawet aplikację mobilną, dzięki której operator może cały czas monitorować proces z dowolnego miejsca i otrzymywać ostrzeżenia od razu, jak coś pójdzie nie tak”, tłumaczy Jalling.
Redakcja AgroNews, na podst. Cordis UE Komisja Europejska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here