Nowe ogniska ASF na Ukrainie

Ukraińskie służby weterynaryjne poinformowały o stwierdzeniu dwóch nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w dwóch gospodarstwach hodowlanych trzody chlewnej w obwodzie sumskim. Utworzono tam strefę zagrożoną.

 

\"rolnictwo,

 

Jak informują analitycy z FAMMU/FAPA, w 2015 roku na Ukrainie pogorszyła się sytuacja epidemiologiczna związana z ASF. Według oficjalnych informacji, od początku roku zarejestrowano dwadzieścia dwa przypadki tej choroby, z czego szesnaście u świń, pięć u dzików, a jeden dotyczył skażenia żywności.

Ukraińska inspekcja weterynaryjna wskazała pięć obwodów ukraińskich, najbardziej narażonych na wystąpienie ASF. Są to: obwód kijowski, czernihowski, sumski, połtawski i rówieński.

Czytaj także:
ASF na Łotwie bardzo trudny do opanowania

Wzrost przypadków zachorowań oraz wykrycie ASF w dużych zakładach produkcyjnych w pierwszej połowie tego roku były powodem przyznania przez ukraińskie władze kwoty 2,1 mln dolarów na zwalczanie choroby.

Jaki informuje FAMMU/FAPA, środki te zostaną m.in. wykorzystane na odstrzał dzików, które są głównym czynnikiem przenoszenia ASF.                                 

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com
Źródło: FAMMU/FAPA, Pig Progress

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here