Nowe środki, rozszerzone rejestracje i bogata oferta bioproduktów. Sprawdź, jak firma Sumi Agro przygotowała się na nadchodzący sezon.
Zespół Sumi Agro Polska i zaproszeni prelegenci. Od lewej stoją: dr Paweł Banach, dr Wojciech Pusz, Tomasz Malczewski, David Collinge i Urszula Filipecka
31 stycznia w Warszawie firma Sumi Agro Polska zaprezentowała szereg nowości produktowych i rozszerzeń rejestracji.
Spotkanie było okazją do podsumowania ubiegłego roku. Tomasz Malczewski, prezes zarządu Sumi Agro Polska poinformował, że w 2017 roku wartość globalnego rynku środków ochrony roślin po raz pierwszy w historii spadła poniżej 50 mld dolarów. Niższą sprzedaż zanotowali wszyscy najwięksi producenci pestycydów.
Tomasz Malczewski, prezes zarządu Sumi Agro Polska
Inaczej sprawa przedstawia się w Polsce. Nasz kraj znalazł się w gronie 10 państw o najwyższej dynamice wzrostu w tym segmencie.
– W Polsce trend jest odwrotny w stosunku do światowego. Z danych firmy badawczej Kleffman wynika, że w roku 2017 całkowita wartość polskiego rynku środków ochrony roślin wzrosła o 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – powiedział Tomasz Malczewski.
Polscy rolnicy w minionym sezonie dużo częściej sięgali po fungicydy. Wartość tego segmentu pestycydów wzrosła o 9 proc. w porównaniu do 2016 roku. Zwiększyła się także sprzedaż insektycydów (o 5 proc.) i herbicydów (o 2 proc.).
Nowa broń do walki z chwastami w kukurydzy
Pod koniec ubiegłego roku firma Sumi Agro uzyskała rejestrację herbicydu kukurydzianego Raikiri 100 SC, opartego o mezotrion (związek z grupy triketonów).
Paweł Banach, dyrektor rejestracji i rozwoju produktów Sumi Agro Polska
Preparat ten zwalcza jedno i dwuliścienne chwasty, m.in. fiołek polny, gorczycę polną, gwiazdnicę pospolitą, czy chwastnicę jednostronną.
– Stosujemy ten środek w fazie 2-8 liści kukurydzy. Można go także mieszać z preparatem Nisshin 040 SC opartym o nikosulfuron – mówi Paweł Banach, dyrektor rejestracji i rozwoju produktów Sumi Agro Polska.
Blokerem w przeziernika porzeczkowca
W tym roku firma Sumi Agro po raz pierwszy wprowadza feromonowy środek do zwalczania przeziernika porzeczkowca – Isonet Z. Preparat ten dostępny jest w formie zawieszek, zawierających feromony.
Dezorientują one samca przeziernika i utrudniają mu odnalezienie samicy. Tym samym skutecznie ograniczają rozmnażanie się tego szkodnika w uprawach porzeczek i agrestu.
Rekomendowana ilość dyspenserów wynosi 300 sztuk na 1 ha. Daje to koszt ponad 700 zł/ha. Ale, jak zapewnia Badach, skuteczność tego środka jest rewelacyjna.
– Testowaliśmy Isonet na plantacjach porzeczki opanowanych przez przeziernika w takim stopniu, że ich właściciele przeznaczyli je do likwidacji. Po zastosowaniu tego środka okazało się, że populacja szkodnika znacząco się zmniejszyła, a plantacje zaczęły owocować – opowiada Banach.
I zapewnia, że blokery feromonowe są całkowicie bezpieczne dla owadów pożytecznych i środowiska oraz chronią uprawy sadownicze przez cały sezon. Natomiast ich śladowe ilości nie pozostają w owocach.
Dr Wojciech Pusz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu omówiłl działanie tiofanatu metylowego na kiłę kapusty w rzepaku
Coraz dłuża lista biopreparatów
Sumi Agro w obliczu kurczącej się listy substancji aktywnych stosowanych w środkach ochrony roślin, coraz mocniej stawia na segment biopreparatów. Dlatego w tym roku wprowadza na rynek aż trzy biostymulatory z linii produktów marki Seipro.
Kaishi wzmacnia rośliny, poprawia ich wigor i przyspiesza regenerację. Kinactiv Initial poprawia zapylenie kwiatów i rozwój zawiązków owoców. Z kolei Kinactiv Frutis poprawia jakość owoców i korzystnie wpływa na ich rozwój.
Znane preparaty, nowe zastosowania
Poza nowościami, Sumi Agro pochwaliła się także rozszerzeniem rejestracji pięciu środków.
Producenci rzepaku po raz pierwszy w ubiegłym sezonie mogli zastosować do jesiennej walki ze szkodnikami Inazumę 130 WG. Do tej pory preparat ten można było używać do wiosennych zabiegów insektycydowych.
Obecnie Inazuma to insektycyd o najszerszym zakresie stosowania w uprawie rzepaku. Jako jedyny środek nalistny zwalcza śmietkę kapuścianą, mączliki oraz tantnisia krzyżowiaczka.
Rozszerzenie rejestracji uzyskał także preparat Topsin M 500 SC. Teraz można go stosować również wczesną wiosną (do tej pory termin oprysku przypadał na jesień lub późną wiosnę).
Dodatkowo Topsin można już stosować w ograniczaniu występowania w rzepaku kiły kapusty.
– Topsin jako jedyny w Polsce środek jest zarejestrowany do walki z kiłą kapustnych w rzepaku – mówi Paweł Banach.
David Colling, menedżer ds. regulacji rejestracyjnych Sumi Agro Europe, poinformował, że acetamipryd, substancja czynna z grupy neonikotynoidów i składnik najpopularniejszego insektycydu – Mospilanu 20 SP – została dopuszczona do stosowania w środkach ochrony roślin na terenie UE przez kolejne 15 lat.
Od września nowe zastosowanie ma również Yamato 303 SE. Etykieta środka została poszerzona o zwalczanie chorób grzybowych w pszenżycie ozimym.
W pszenżycie i jęczmieniu ozimym do walki z chorobami grzybowymi można także zastosować Kendo 50 EW.
– Rozszerzenie etykiety Kendo spowodowało, że tego specjalistę od zwalczania mączniaka można teraz stosować we wszystkich gatunkach zbóż – mówił Paweł Banach.
Sumi Agro Poland rozszerzyła rejestrację także akarycydowi Ortus 05 SC o zwalczanie przędziorka chmielowca w uprawie buraka cukrowego.
– Jest to obecnie jedyny produkt dopuszczony do zwalczania tego szkodnika – przypomina Paweł Banach.
Kamila Szałaj