Nowe produkty, rozszerzone etykiety. Sumi Agro gotowe na sezon

Nowe środki, rozszerzone rejestracje i bogata oferta bioproduktów. Sprawdź, jak firma Sumi Agro przygotowała się na nadchodzący sezon.

rolnictwo, portal rolny, rzepak, nasiona rzepaku, Kinactiv, śmietka kapuściana, Raikiri, dr Paweł Banach, dr Wojciech Pusz, Tomasz Malczewski, David Collinge, Urszula Filipecka, pszenica, choroby zbóż, Mospilan, Inazuma, Topsin, Sumi agro

Zespół Sumi Agro Polska i zaproszeni prelegenci. Od lewej stoją: dr Paweł Banach, dr Wojciech Pusz, Tomasz Malczewski, David Collinge i Urszula Filipecka


31 stycznia w Warszawie firma Sumi Agro Polska zaprezentowała szereg nowości produktowych i rozszerzeń rejestracji.

Spotkanie było okazją do podsumowania ubiegłego roku. Tomasz Malczewski, prezes zarządu Sumi Agro Polska poinformował, że w 2017 roku wartość globalnego rynku środków ochrony roślin po raz pierwszy w historii spadła poniżej 50 mld dolarów. Niższą sprzedaż zanotowali wszyscy najwięksi producenci pestycydów.

Tomasz Malczewski, prezes zarządu Sumi Agro Polska

Inaczej sprawa przedstawia się  w Polsce. Nasz kraj znalazł się w gronie 10 państw o najwyższej dynamice wzrostu w tym segmencie. 

– W Polsce trend jest odwrotny w stosunku do światowego. Z danych firmy badawczej Kleffman wynika, że w roku 2017 całkowita wartość polskiego rynku środków ochrony roślin wzrosła o 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – powiedział Tomasz Malczewski.

Polscy rolnicy w minionym sezonie dużo częściej sięgali po fungicydy. Wartość tego segmentu pestycydów wzrosła o 9 proc. w porównaniu do 2016 roku. Zwiększyła się  także sprzedaż insektycydów (o 5 proc.) i herbicydów (o 2 proc.).

Nowa broń do walki z chwastami w kukurydzy

Pod koniec ubiegłego roku firma Sumi Agro uzyskała rejestrację herbicydu kukurydzianego Raikiri 100 SC, opartego o  mezotrion (związek z grupy triketonów).

Paweł Banach, dyrektor rejestracji i rozwoju produktów Sumi Agro Polska

Preparat ten zwalcza jedno i dwuliścienne chwasty, m.in. fiołek polny, gorczycę polną, gwiazdnicę pospolitą, czy chwastnicę jednostronną.

– Stosujemy ten środek w fazie 2-8 liści kukurydzy. Można go także mieszać z preparatem Nisshin 040 SC opartym o nikosulfuron – mówi Paweł Banach, dyrektor rejestracji i rozwoju produktów Sumi Agro Polska.

Blokerem w przeziernika porzeczkowca

W tym roku firma Sumi Agro po raz pierwszy wprowadza feromonowy środek do zwalczania przeziernika porzeczkowca – Isonet Z. Preparat ten dostępny jest w formie zawieszek, zawierających feromony.

Dezorientują one samca przeziernika i utrudniają mu odnalezienie samicy. Tym samym skutecznie ograniczają rozmnażanie się tego szkodnika w uprawach porzeczek i agrestu.

Rekomendowana ilość dyspenserów wynosi 300 sztuk na 1 ha. Daje to koszt ponad 700 zł/ha. Ale, jak zapewnia Badach, skuteczność tego środka jest rewelacyjna.

– Testowaliśmy Isonet na plantacjach porzeczki opanowanych przez przeziernika w takim stopniu, że ich właściciele przeznaczyli je do likwidacji. Po  zastosowaniu tego środka okazało się, że populacja szkodnika znacząco się zmniejszyła, a plantacje zaczęły owocować – opowiada Banach.

I zapewnia, że blokery feromonowe są całkowicie bezpieczne dla owadów pożytecznych i środowiska oraz chronią uprawy sadownicze przez cały sezon. Natomiast ich śladowe ilości nie pozostają w owocach.

Dr Wojciech Pusz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu omówiłl działanie tiofanatu metylowego na kiłę kapusty w rzepaku

Coraz dłuża lista biopreparatów

Sumi Agro w obliczu kurczącej się listy substancji aktywnych stosowanych w środkach ochrony roślin,  coraz mocniej stawia na segment biopreparatów. Dlatego w tym roku wprowadza na rynek aż trzy biostymulatory z linii produktów marki Seipro.

Kaishi wzmacnia rośliny, poprawia ich wigor i przyspiesza regenerację.  Kinactiv Initial poprawia zapylenie kwiatów i rozwój zawiązków owoców. Z kolei Kinactiv Frutis poprawia jakość owoców i korzystnie wpływa na ich rozwój.

Znane preparaty, nowe zastosowania

Poza nowościami, Sumi Agro pochwaliła się  także rozszerzeniem rejestracji pięciu środków.

Producenci rzepaku po raz pierwszy w ubiegłym sezonie mogli zastosować do jesiennej walki ze szkodnikami Inazumę 130 WG. Do tej pory preparat ten można było używać do wiosennych zabiegów insektycydowych.

Obecnie Inazuma to insektycyd o najszerszym zakresie stosowania w uprawie rzepaku. Jako jedyny środek nalistny zwalcza śmietkę kapuścianą, mączliki oraz tantnisia krzyżowiaczka. 

Rozszerzenie  rejestracji uzyskał także preparat Topsin M 500 SC. Teraz można go stosować również wczesną wiosną (do tej pory  termin oprysku przypadał na jesień lub późną wiosnę).

Dodatkowo Topsin można już stosować w ograniczaniu występowania w rzepaku kiły kapusty.

Topsin jako jedyny w Polsce środek jest zarejestrowany do walki z kiłą kapustnych w rzepaku – mówi Paweł Banach.

David Colling, menedżer ds. regulacji rejestracyjnych Sumi Agro Europe, poinformował, że acetamipryd, substancja czynna z grupy neonikotynoidów i składnik najpopularniejszego insektycydu – Mospilanu 20 SP – została dopuszczona do stosowania w środkach ochrony roślin na terenie UE przez kolejne 15 lat.


Od września nowe zastosowanie ma również  Yamato 303 SE. Etykieta środka została poszerzona o  zwalczanie chorób grzybowych w pszenżycie ozimym.

W pszenżycie i jęczmieniu ozimym do  walki z chorobami grzybowymi można także zastosować Kendo 50 EW.

Rozszerzenie etykiety Kendo spowodowało, że tego specjalistę od zwalczania mączniaka można teraz stosować we wszystkich gatunkach zbóż – mówił Paweł Banach.

Sumi Agro Poland rozszerzyła rejestrację także akarycydowi Ortus 05 SC o zwalczanie przędziorka chmielowca w uprawie buraka cukrowego.

Jest to obecnie jedyny produkt dopuszczony do zwalczania tego szkodnika – przypomina Paweł Banach.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics