Nowela ustawy o grupach producenckich z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o grupach producenckich. Nowe przepisy mają zachęcić do współpracy rolników poprzez większe uczestnictwo w grupach producenckich.

 

\"rolnictwo,
 

Wprowadzane rozwiązania legislacyjne umożliwią dostosowanie istniejących regulacji tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych oraz ich związków do zasad i warunków udzielania pomocy finansowej grupom producentów rolnych określonych w aktach prawa Unii Europejskiej.

Zmiany dotyczące organizowania się i funkcjonowania grup producentów rolnych zostały opracowane na podstawie zdobytych doświadczeń oraz zidentyfikowanego ryzyka w zakresie właściwego nadzoru nad grupami producentów rolnych, jakie pojawiły się w trakcie funkcjonowania obowiązującej ustawy regulującej tę problematykę i mają na celu zwiększenie efektywności działania rolników w grupach.

Zgodnie z nowelizacją:

  1. ustawa regulująca powyższą problematykę będzie określała wyłącznie zasady organizowania się producentów rolnych w grupy producentów rolnych i ich związki,
  2. nadzór nad działalnością związków grup producentów rolnych sprawuje Prezes Agencji Rynku Rolnego.


Uchwalona ustawa nie zawiera dotychczasowych unormowań stanowiących podstawę udzielania grupom pomocy finansowej ze środków publicznych – wsparcie dla grup producentów zostało przekazane do finansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Czytaj także:
Dlaczego tak niewielu rolników decyduje się na założenie grup producentów? Rozmawiamy z Witoldem Bogutą, prezesem KZGPOiW

W grupie się opłaca, czyli dlaczego warto zakładać grupy producentów?
 

Obecnie w Polsce w grupach producentów rolnych zorganizowanych jest ok. 27,6 tys. producentów. To niewielki odsetek, biorąc pod uwagę fakt, iż w naszym kraju istnieje 1,5 mln gospodarstw rolnych.

Redakcja AgroNews, fot. Kancelaria Prezydenta

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W pogodzie szaleństwo. Idzie duże ocieplenie!

W nadchodzącym tygodniu cały kraj obejmie odwilż, zimowa aura utrzyma się tylko w wyższych partiach gór. Będzie dużo chmur i przeważnie opady deszczu. Początkowo na wschodzie i południowym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics