Coraz więcej ognisk choroby niebieskiego języka w Europie

Zwiększa się liczba ognisk choroby niebieskiego języka (BTV) w Europie. W ostatnich tygodniach odnotowano kolejne przypadki zachorowań w Rumunii, Francji i na Węgrzech.

 

\"rolnictwo,

 

W połowie października rumuńskie służby weterynaryjne poinformowały o wykryciu trzech kolejnych ognisk choroby. Dwa z nich znajdują się w regionie Iasi, a jeden w regionie Suczawa. Wszystkie ogniska dotyczą bydła trzymanego w gospodarstwach przydomowych. W trzech przypadkach z dwunastu u zagrożonego chorobą bydła stwierdzono zarażenie.

Coraz więcej ognisk pojawa się też we Francji, gdzie na farmie w Allier w połowie września zarejestrowano pierwszy od wielu lat przypadek tej choroby. Teraz wirus ten pojawił się także w regionach Indre, Cantal i Loary.
Z uwagi na duże zagrożenie chorobą, francuskie władze przygotowały 1,3 mln dawek szczepionki. Jednocześnie ustanowiono 150-kilometrowę strefę ochronną.

Przypadek BTV odkryto również w gospodarstwach w południowej części Węgier, w prowincjach Somogy i Baranya położonych niedalego granicy z Chorwacją.

Zarażone zwierzęta w Polsce
W lutym 2015 roku choroba niebieskiego języka pojawiła się także w Polsce. Wykryto ją w powiecie gostyńskim w woj. wielkopolskim w transporcie 150 cieląt sprowadzonych z Rumunii. Podczas badania serologicznego chorobę wykryto u 16 sztuk cieląt, a kolejny test wykonany w tej grupie potwierdził ją u 7 cieląt. Wówczas inspekcja weterynaryjna zdecydowała o zabiciu i utylizacji 7 chorych zwierząt. Pozostałe 9 przeznaczono na ubój.

Czytaj także:
Wielkopolska: Choroba niebieskiego języka u cieląt sprowadzonych z Rumunii
Choroba niebieskiego języka we Francji. Pierwszy przypadek od kilku lat

Zakaźna, ale nieszkodliwa dla człowieka
Choroba niebieskiego języka nie jest szkodliwa dla ludzi, natomiast może być przenoszona na przeżuwaczy przez owady.

– Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z  rodzaju Culicoides (rodzina: kuczmany)  oraz  poprzez  krew lub nasienie – wyjaśnia Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Lesław Szabłoński.

Choroba ta nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi. Oznacza to, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka

Jakie są objawy u bydła?
Choroba niebieskiego języka objawia się m.in.:

  •     gorączką,
  •     zapaleniem mięśni,
  •     ślinieniem,
  •     zaczerwienieniem, przekrwieniem i obrzękiem błony śluzowej jamy ustnej
  •     owrzodzeniem opuszki zębowej i niekiedy końca języka,
  •     zapaleniem koronki i tworzywa racic,
  •     u krów mlecznych – łuszczeniem się naskórka strzyków wraz z tworzeniem się strupów,
  •     niepłodnością i ronieniem, rodzeniem zdeformowanych i  słabych cieląt.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/CANFR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here