Nowy, bardzo groźny szkodnik w uprawie buraka cukrowego w Polsce!

– Skośnik buraczak został wykryty na kilku stanowiskach na Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce we wrześniu i październiku 2019 roku – informuje dr inż. Tomasz Klejdysz z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. To kolejny nowy agrofag, który zagraża tej uprawie.

burak cukrowy, ochrona roślin, szkodniki, IOR, skośnik buraczak
fot. dr inż. Tomasz Klejdysz IOR

Jak informuje ekspert, uszkodzenia buraków na Dolnym Śląsku były bardzo duże, większość roślin nosiła widoczne ślady wtórnych infekcji i na każdej roślinie żerowało przynajmniej kilka larw.

– W Wielkopolsce, w Winnej Górze ok. 15% roślin buraka cukrowego zasiedlonych było przez szkodnika, jednak w znacznie mniejszym nasileniu niż miało to miejsce w pd.-zach. części kraju – dodaje dr inż. Tomasz Klejdysz.

Ekspert wyjaśnia, że gąsienice można dostrzec, mocno odginając lub wyłamując najmłodsze liście buraka. Ukrywają się one też często w niewielkich tunelach zbudowanych z przędzy, najczęściej u podstawy blaszki liściowej, niekiedy zawijają też brzegi blaszki liściowej.

Na porażonych polach zebrano próby zainfekowanych roślin i w warunkach laboratoryjnych wyhodowano osobniki dorosłe szkodnika. Wykonano również dokumentacje fotograficzną.

Skośnik buraczak jest obecnie jednym z najważniejszych szkodników buraka cukrowego w Europie zachodniej i południowej, Afryce północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w niektórych krajach azjatyckich (Pakistan, Syria, Chiny, Irak i Iran).

– Gąsienice skośnika buraczaka powodują straty ilościowe i jakościowe w plonie korzeni pod koniec okresu wegetacji. Infekcje wtórne są przyczyną zmniejszenia zawartości cukru, często o ponad 50% w korzeniach. Zainfekowane korzenie mają również podniesioną zawartość glukozy, potasu i sodu w porównaniu do roślin niezainfekowanych. Zasiedlone korzenie praktycznie nie nadają się do przechowywania, gdyż w pryzmach infekcje wciąż postępują, a nawet nasilają się – wyjaśnia dr inż. Tomasz Klejdysz.

oprac. Kamila Szałaj, fot. dr inż. Tomasz Klejdysz IOR

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here