Uprawa warzyw w kosmosie? To możliwe!

Uczeni przeprowadzili zakończone sukcesem badania procesów uprawy roślin w Antarktyce. Przetestowany przez nich projekt szklarni wesprze przyszłe załogowe misje kosmiczne.

rolnictwo, warzywa, hodowla, uprawa, Niemiecka Agrencja Kosmiczna, EDEN ISS

Na przykładzie filmu „Marsjanin” (z 2015 roku), w którym główny bohater zakłada na Czerwonej Planecie improwizowaną uprawę ziemniaków, wiele osób może się zastanawiać, czy taka uprawa jest w rzeczywistości w ogóle możliwa. Okazuje się jednak, że hodowla warzyw na Marsie lub Księżycu nie jest jedynie ciekawostką ze świata science-fiction. Zespół naukowców, który prowadzi badania w tej dziedzinie przy wsparciu finansowanego przez Unię Europejską projektu EDEN ISS, może się poszczycić udaną próbą uprawy sporej ilości warzyw i owoców w Antarktyce – bez gleby i w warunkach sztucznego oświetlenia.

Cytowany w informacji prasowej wydanej przez instytucję koordynującą projekt, Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR), Hansjörg Dittus, członek zarządu odpowiedzialny za badania i technologie kosmiczne, powiedział: „Przyszłe długoterminowe załogowe misje kosmiczne będą wymagały produkcji żywności na miejscu. Wyniki projektu EDEN ISS udowodniły, że projekt »kosmicznej« szklarni zbudowanej na Antarktyce jest wykonalny, a tym samym że ta nowa technologia może być wykorzystana do produkcji żywności na Księżycu czy Marsie”.

W tej samej informacji prasowej przytoczono wypowiedź Paula Zabela, naukowca z DLR, który opisuje rezultaty: „Przez 9,5 miesiąca w szklarni o powierzchni zaledwie 12,5 metra kwadratowego wyprodukowaliśmy łącznie 268 kilogramów żywności, w tym 67 kilogramów ogórków, 117 kilogramów sałaty i 50 kilogramów pomidorów”. Zdaniem Daniela Schuberta z Instytutu Systemów Kosmicznych DLR, lidera projektu EDEN ISS, taka ilość wystarczy, by „wzbogacić dietę przyszłej sześcioosobowej załogi, uzupełniając ją o około jedną trzecią świeżych produktów”.

Niższe zużycie energii

W informacji prasowej podano również, że naukowcom udało się uzyskać tak pokaźne plony mimo znacznie niższego zużycia energii, niż wcześniej zakładano. „Zużycie energii przez szklarnię podczas analogowej misji przeprowadzonej w Antarktyce wynosiło średnio 0,8 kilowata na metr kwadratowy powierzchni uprawy, a zatem było mniejsze o ponad połowę od wcześniej zakładanego zużycia dla kosmicznych szklarni, które szacowano na 2,1 kilowata na metr kwadratowy”.

Dzięki udanym testom naukowcy opracowali nową koncepcję kosmicznej szklarni, która mogłaby zostać wyniesiona na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9.

„Obszar uprawy wyniesie mniej więcej 30 metrów kwadratowych, czyli będzie to przestrzeń niemalże trzy razy większa niż powierzchnia szklarni wykorzystanej w Antarktyce. System ten pozwoliłby na uprawę około 90 kilogramów świeżej żywności miesięcznie, co daje pół kilograma świeżych warzyw dziennie na każdego astronautę w sześcioosobowej załodze”, dodaje Schubert.

W tym samym komunikacie czytamy: „Projekt ten można również połączyć z systemem biofiltrów (C.R.O.P.) za pomocą którego możliwe jest przetwarzanie odpadów ulegających biodegradacji oraz moczu w gotowy do użycia nawóz pod uprawę roślin. Dzięki temu szklarnia stałaby się niemal całkowicie odnawialnym systemem podtrzymywania życia w przyszłych habitatach na Księżycu”.

Partnerzy projektu chcieliby wykorzystać koncepcję szklarni EDEN ISS jako podstawę do dalszych badań. Założeniem zaplanowanego na cztery lata projektu EDEN ISS (Ground Demonstration of Plant Cultivation Technologies and Operation in Space for Safe Food Production on-board ISS and Future Human Space Exploration Vehicles and Planetary Outposts) był rozwój technologii rolnictwa w środowisku kontrolowanym do zastosowania w uprawie roślin w ekstremalnych warunkach, zarówno na Ziemi, jak i przy eksploracji Kosmosu. Prace zakończyły się w 2019 roku, przy czym misje badawcze potrwają do roku 2021, dzięki czemu inni naukowcy także będą mogli skorzystać ze stanowiska badawczego umieszczonego w Antarktyce, które zapewnia warunki skrajnej izolacji.

Źródło: CORDIS EU, fot. Niemiecka Agencja Kosmiczna

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,364ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE