NSZZ RI „Solidarność” zapoczątkował uzdrawianie polskiej wsi i rolnictwa

W Warszawie, 27 czerwca br. odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 40. rocznicy rejestracji Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który reprezentowali Małgorzata Gośniowska-Kola, Dyrektor Generalny oraz Krzysztof Dec i Wojciech Kędzia, Zastępcy Dyrektora Generalnego.

NSZZ RI „Solidarność” zapoczątkował uzdrawianie polskiej wsi i rolnictwa
NSZZ RI „Solidarność” zapoczątkował uzdrawianie polskiej wsi i rolnictwa

Ponad 40 lat temu, z połączenia trzech rolniczych związków zawodowych, powstał niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Wydarzenie to poprzedziły rolnicze strajki w Rzeszowie, Ustrzykach Dolnych i Bydgoszczy. Dążenia rolników wspierał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” oraz Kościół na czele z Prymasem Polski Stefanem Wyszyńskim. Zarejestrowanie NSZZ RI „Solidarność” dało początek procesowi uzdrawiania polskiej wsi i rolnictwa. Do najważniejszych postulatów rolników w tamtym okresie należały m.in.: poszanowanie prawa do własności ziemi oraz swobodny obrót własnością ziemską. Ziemia rolna stanowi bowiem podstawowy, nieodnawialny i niepomnażalny czynnik produkcji. Dlatego należy ją chronić i odpowiednio nią gospodarować.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, który uczestniczył w uroczystościach dziękował rolnikom za ciężką pracę i za to, że cały czas są strażnikami polskiej tradycji, chrześcijaństwa, polskich wartości i polskiej kultury, która na wsi do dzisiaj jest bardzo mocno wspierana. Zaznaczył, że trwają intensywne prace nad projektami ustaw, które będą odpowiadać na postulaty rolników.

NSZZ RI „Solidarność” zapoczątkował uzdrawianie polskiej wsi i rolnictwa
NSZZ RI „Solidarność” zapoczątkował uzdrawianie polskiej wsi i rolnictwa

Małgorzata Gośniowska-Kola poinformowała, że zadaniem KOWR jest m.in. zagospodarowanie państwowych gruntów, które to zadanie wpisuje się w politykę rolną przyjętą przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednym z priorytetów tej polityki jest wzmacnianie rodzinnych gospodarstw rolnych. – Dlatego oferta KOWR dotycząca zagospodarowania państwowych gruntów rolnych skierowana jest głównie do rolników indywidualnych chcących powiększyć lub utworzyć gospodarstwa rodzinne – dodała.

Dyrektor Generalna wyjaśniła, że KOWR dąży do tego, aby beneficjentami jego działań były wszystkie grupy społeczne związane z rolnictwem. Dlatego jego działalność obejmuje wiele dziedzin z sektora rolnego, m.in.: promocję polskiej żywności, stabilizację i wsparcie rynków rolnych czy też transfer innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa.

NSZZ RI „Solidarność” chce powrotu wojsk i policji do odstrzałów dzików

Na koniec zadeklarowała, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie ustanie w dążeniach, aby uczynić pracę rolników lżejszą, a zawód rolnika był synonimem sukcesu.

KOWR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny pszenicy mocno w dół

W Paryżu pszenica z dostawą w marcu przebiła psychologiczny poziom 200 eur/t, a zmienność notowań serii, której obrót kończy się niebawem mocno wzrosła. Dla...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics