O mitach i wątpliwościach – dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę

Produkcja energii ze światła słonecznego z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych stała się w ostatnich dwóch latach najszybciej rosnącą gałęzią w polskiej energetyce. Niejeden właściciel gruntu rolnego otrzymał już propozycję wydzierżawienia swojej działki pod farmę fotowoltaiczną. Wokół problematyki dzierżawy gruntu pod farmę fotowoltaiczną narosło wiele mitów i nieścisłości.

O mitach i wątpliwościach - dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę
O mitach i wątpliwościach – dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę

Chcesz wydzierżawić ziemię pod farmę fotowoltaiczną, ale boisz się konsekwencji? Wyjaśnimy je w poniższym artykule z pomocą firmy POL.SOLAR – zajmującej się całym procesem tworzenia farm fotowoltaicznych, od wydzierżawienia gruntu do powstania elektrowni i produkcji prądu.

Czy pożary paneli to realne zagrożenia?

W poszczególnych mediach można czasami przeczytać o pożarach nadachowych instalacji fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych. Niektórzy właściciele gruntów niepokoją się, że przemysłowa farma fotowoltaiczna o mocy kilku lub kilkunastu megawatów (zajmujących powierzchnię odpowiednio kilku lub kilkunastu hektarów) wielokrotnie zwiększa ryzyko pożaru, w porównaniu z instalacją na dachu. Nie jest to jednak prawdą. Liczba pożarów, którym uległy instalacje fotowoltaiczne stanowi promil (0,1%) wszystkich instalacji fotowoltaicznych. Przy właściwie wykonanym projekcie oraz prawidłowej instalacji, panele fotowoltaiczne są bardzo bezpieczne. Złe wykonanie samej instalacji jest najczęstszą przyczyną powstania pożaru. Przyczynami pożaru są błędy związane z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego, np. źle dobranymi przewodami, wtyczkami złej jakości, które mogą ulec zapaleniu, lub brakiem jakichkolwiek zabezpieczeń, typu bezpieczniki czy wyłączniki. Zazwyczaj błędy te są wynikiem korzystania z usług niesprawdzonych firm, często realizujących projekty znacząco poniżej cen rynkowych.  Duże instalacje przemysłowe muszą spełniać restrykcyjne przepisy prawa budowlanego i bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz wytyczne operatorów sieci przesyłowych (Energa, Enea, Tauron, PGE), w związku z czym zarówno w Polsce jak i na świecie pożary paneli zdarzają się niezwykle rzadko.

Czy dzierżawca będzie płacić mi czynsz dzierżawny i podatek od nieruchomości na czas?

Oczywiście każdy rodzaj działalności gospodarczej, w tym wydzierżawienie gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną wiążę się z pewnym ryzykiem. Należy jednak zaznaczyć, że dla każdego wydzierżawiającego zachowanie dalszego prawa do możliwości korzystania z gruntu na którym posadowił swoją elektrownię będzie priorytetowe. Jeżeli zabezpieczymy się właściwymi zapisami umownymi, które pozwalają właścicielowi wypowiedzieć umowę w przypadku zalegania z płatnością czynszu ponad ustalony okres, to możemy być pewni, że płatność czynszu będzie dla dzierżawcy priorytetem. Inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną to koszt minimum 2,5 miliona złotych za 1 MW mocy. Utrata prawa do gruntu, a co za tym idzie możliwości dalszej produkcji energii i generowania przychodów z powodu zalegania zapłatą kwoty rzędu 10 000 zł za hektar rocznie byłaby dla każdego operatora farm fotowoltaicznych katastrofą. Podobnie sprawa wygląda z podatkami od nieruchomości – o ile z mocy prawa część z nich obciąża właściciela gruntu, to przy odpowiednich zabezpieczeniach umownych można być pewnym, że firma z którą podpiszemy umowę będzie zwracać te należności sprawnie i terminowo. Oczywiście koszt podatków powinna pokrywać spółka operująca elektrownią i takie zabezpieczenie dla drugiej strony proponujemy w naszych umowach dzierżawy gruntu – informuje ekspert POL.SOLAR.

Czy firma, z którą podpiszę umowę uprzątnie panele po zakończeniu okresu dzierżawy?

Chociaż okresy dzierżawy na które podpisujemy umowy obejmują zazwyczaj 25-29 lat, to duża część z naszych wydzierżawiających niepokoi sprawa przywrócenia terenu do poprzedniego stanu po zakończeniu trwania umowy – wyjaśnia Piotr Sambor z POL.SOLAR.

Na wstępie warto zaznaczyć, że w miejscu gdzie przez 25 lat stała farma fotowoltaiczna zapewne nadal będzie stała farma – większość firm będzie chciała przedłużyć umowę dzierżawy po upłynięciu jej okresu, skoro ma już zainstalowane panele i doprowadzone przyłącze elektroenergetyczne do danego miejsca.

Gdyby jednak tak się nie stało, to należy pamiętać, że urządzenia, panele czy przewody wykorzystywane do budowy farm fotowoltaicznych nawet po wykorzystaniu zachowują sporą wartość jako surowiec wtórny. Panele są wykonane przede wszystkim z krzemu, kable energetyczne z cennych metali, podobnie inwertery i stacje transformatorowe. Ponad 95% pierwiastków rzadkich użytych przy budowie farm fotowoltaicznych można odzyskać w procesie recyklingu w związku z czym cały czas będą one utrzymywać swoją, niemałą wartość. Mało prawdopodobne, żeby firma zostawiła za darmo swój sprzęt, a jeżeli tak się zdarzy (co jest raczej nierealne) to z pewnością właściciel gruntu będzie mógł z zyskiem odsprzedać wspomniane elementy farmy.

Inwestowaliśmy w rolę, czy nie szkoda teraz tego tracić?

Decyzja o wydzierżawieniu gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną może okazać się trudna do zaakceptowania z różnych powodów: czasami kwestii emocjonalnych i przywiązania do swojej ziemi i do stylu życia związanego z jej uprawą: ojciec inwestował, ja inwestowałem w rolę, nie jestem przekonany czy to dobry kierunek. Z drugiej strony dochodzi aspekt finansowy – ziemia rolna również wymagała licznych nakładów finansowych, które niejako pójdą na marne, jeżeli wydzierżawi się ją na cele produkcji energii na farmie fotowoltaicznej.

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wydzierżawienie niejako „na próbę” np. 1 lub 2 hektarów pod farmy fotowoltaiczne. W ten sposób właściciel będzie mógł zapoznać się z działaniem firmy budującej farmę fotowoltaiczną, jak również zwrot z 1ha gruntu wydzierżawionego pod farmę fotowoltaiczną porównać do zwrotu z uprawy roli. Ponadto w okresie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń, do momentu w którym budowa nie zostanie rozpoczęta (a pierwszy czynsz nie zostanie wypłacony), można nadal uprawiać ziemię.

Właścicieli gruntu zainteresowanych dzierżawą pod farmę fotowoltaiczną zapraszamy do kontaktu: 

E-mail: biuro@pol.solar
Telefonicznie: 22 100 45 15
Formularz na stronie: www.pol.solar

 

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kalkulator płatności dla gospodarstwa. Sprawdź ile pieniędzy dostaniesz?

15 marca br. ruszył nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dzień 10 czerwca br....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics