O roli i wsparciu pszczelarstwa na SGGW – dopłaty do rodzin pszczelich i znakowanie miodu

– Kładziemy w ministerstwie rolnictwa duży nacisk na współpracę z pszczelarzami, bo zdajemy sobie sprawę, jak ważne i potrzebne są pszczoły. Dlatego podjęliśmy działania wspierające pszczelarzy, czyli m.in. dopłaty do rodzin pszczelich czy ostatnie rozporządzenie dotyczące znakowania miodu – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas konferencji „Pszczelarstwo – odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes”, która odbywa się dziś w siedzibie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

O roli i wsparciu pszczelarstwa na SGGW – dopłaty do rodzin pszczelich i znakowanie miodu

Konferencja towarzyszy podsumowaniu 9. edycji ogólnopolskiego konkursu „Pszczelarz roku”, który minister Robert Telus objął honorowym patronatem.

Dbałość o bioróżnorodność

Minister Robert Telus zauważył, że pszczelarstwo to bardziej pasja niż zawód, a pszczelarz jest bliżej – niż ktokolwiek inny – natury, środowiska i klimatu.

– Pszczelarze wiedzą, jak ważna i potrzebna jest bioróżnorodność – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Pszczelarze – prekursorzy RHD

– Serdecznie dziękuję za Wasze hobby, które jest tak ważne. Wy też pokazujecie, że można sprzedawać bezpośrednio. To Wy rozpoczęliście Rolniczy Handel Detaliczny (RHD). To kierunek rozwoju, do którego dążymy i proces, którego na szczęście już nie da się zatrzymać, który obejmuje także pozostałe branże – zwrócił się minister Telus do pszczelarzy.

Szef resortu rolnictwa życzył pszczelarzom, aby ich wspaniałe i ważne hobby było też jak najlepszym biznesem.

Znaczenie pszczół w rolnictwie

Jak podkreślali prelegenci, współpraca rolnictwa z pszczelarstwem jest niezwykle ważna i przynosi korzyści dla obu stron. Dla rolników oznacza ona wyższe plony, o wyższej jakości.

Eksperci przypomnieli też o roli i znaczeniu pszczół w ekosystemie – o wzajemnym uzależnieniu istnienia roślin owadopylnych i pszczół. Dlatego konieczna jest świadomość oddziaływania pszczół na środowisko oraz wpływu środowiska na rodziny pszczele.

O wydarzeniu

Organizatorem zarówno konkursu „Pszczelarz roku”, jak i konferencji „Pszczelarstwo – odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes” jest Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. Podczas konferencji głos zabrali m.in., oprócz ministra Roberta Telusa, prezes Fundacji dr inż. Sławomir Jarka oraz patron honorowy konferencji, rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada i patron honorowy konkursu, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Przemysław Rzodkiewicz.

Prelegenci wyrazili przekonanie, że pszczelarstwo jest bardzo ważnym sektorem rolnictwa i gospodarki, a wydarzenie, jakim jest dzisiejsza konferencja służy jego rozwojowi – integracji środowiska i wymianie poglądów pomiędzy badaczami, praktykami i przedstawicielami instytucji państwowych.

Zostaw komentarz

  1. Jak by komuś tak naprawdę zależało na owadach i przyrodzie to zrobili by porządek z tą hemią w rolnictwie po pierwsze zakazać glifosstu i edukacja zwykłych ludzi albo nawet zakaz sprzedaży dla zwykłego Kowalskiego co nie ma żadnej wiedzy ani uprawnień do stosowania środków hemicznych.
    Kolejny temat to to co mamy na rynku inport pseudo miodu ale też wosku który nie nadaje się nawet na świeczki.

    • Aż przykro to czytać. MIÓD w skupię po 10 zł. Opłacalność produkcji pszczelej żadna. Koszty od dwóch lat produkcji wzrosły o 100%. Cena miodu spadła o 50 % , wszyscy pszczelarze towarowi zmieszają pasieki i produkcję, a rząd jak zwykle odtrąbił sukces . To jakaś kpina. !!!!!!

  2. Dlaczego pszczelarstwo w/g ministra to tylko hobby? Jeśli będzie taka retoryka to co z gospodarstwami w których to jedyny dochód.
    Dlatego traktowanie pszczelarstwa w ten sposób powoduje wyrzutki produktów pszczelich z poza Unii oraz masowe trucie owadów bez konkretnych i egzekwowanych regulacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Policjanci zatrzymują traktorzystów. O co chodzi?

Okres wakacji to dla większości z nas czas odpoczynku. Dla rolników to jednak czas wzmożonej aktywności. Trwają żniwa. Na drogach obserwujemy wzmożony ruch maszyn...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics