W ubiegłym roku z powodu ASF wybito 56 210 świń

W 2020 r. potwierdzono 103 ogniska ASF u świń i 4156 przypadków tej choroby u dzików. W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska przebywało 57 095 świń, z których zabito 56 210 sztuk. Dane pokazują, z jaką skalą występowania wirusa ASF mamy do czynienia.

Najnowszy stan wiedzy na temat występowania i zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) oraz skutków tej choroby dla rolnictwa zaprezentowali podczas  konferencji online naukowcy i praktycy.

O zwalczaniu ASF na konferencji naukowo-dydaktycznej
O zwalczaniu ASF na konferencji naukowo-dydaktycznej foto: MRiRW

Wirus nie jest chorobotwórczy dla ludzi

ASF to zaraźliwa, wolno szerząca się choroba świń domowych i dzików. Na szczęście wirus nie jest chorobotwórczy dla ludzi oraz innych gatunków zwierząt – podkreślił Ryszard Bartosik.  Dodał, że choroba ta po raz pierwszy wystąpiła w Polsce i innych krajach Europy Centralnej w roku 2014. Mimo jej zwalczania, w ubiegłym roku objęła również obszar Niemiec.

Sekretarz stanu podkreślił, że choroba ma ogromne konsekwencje ekonomiczne. Kraj, na którego terytorium wystąpi, traci prawo eksportu świń i wieprzowiny.

Podczas konferencji prezentowane były dane epizootyczne, omawiane badania naukowe i przedstawiane zasady zabezpieczania przez ASF stad hodowlanych.

Skala choroby

W 2020 r. stwierdzono 103 ogniska ASF u świń i 4156 przypadków tej choroby u dzików. W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska przebywało 57 095 świń, z których zabito 56 210 sztuk.

Kierunki działań

Prowadzone w Polsce działania koncentrują się aktualnie na zadaniach kluczowych dla walki z ASF i zgodnych z unijną Strategią zwalczania tej choroby. Przede wszystkim podejmuje się działania, aby chorobę zwalczyć w populacji dzików. Prowadzi się stały monitoring i reguluje się wielkość populacji dzików. Przede wszystkim przez ostrzał w ramach planowej gospodarki łowieckiej oraz – wspomagająco – przez odstrzał sanitarny. W ramach tej formy odstrzału do końca 2020 r. pozyskano 163 tysiące 422 dziki. W sposób zorganizowany poszukuje się i eliminuje ze środowiska naturalnego zwłoki dzików i ich szczątki. Budowane są sztuczne bariery ograniczające przemieszczanie się dzików, np. ogrodzenia obszarów skażonych, zamykanie przejść dla zwierząt przez autostrady i drogi ekspresowe.

Rola bioasekuracji

Uczestnicy konferencji podkreślali, że niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji.  Zarówno przez myśliwych, jak i wszystkich posiadaczy świń, niezależnie od wielkości utrzymywanego stada.

Stosowanie w gospodarstwie wymagań związanych z bioasekuracją kontrolowane jest przez organy Inspekcję Weterynaryjną. W 2020 r. Inspekcja Weterynaryjna skontrolowała prawie 136 tys. gospodarstw, w których utrzymywane były świnie. W odniesieniu do 2301 gospodarstw została wydana decyzja o zabiciu lub uboju świń i zakazu utrzymywania w gospodarstwie  tego gatunku zwierząt. Z tej liczby 1924 gospodarstwa znajdowały się na obszarach objętych regionalizacją.

PZŁ włącza się w walkę z ASF

Dla skuteczności w zwalczaniu tej choroby ogromne znaczenie mają działania mające na celu podnoszenie świadomości rolników o konieczności bioasekuracji. Rolnicy muszą mieć przekonanie i świadomość, że niezależnie od wielkości gospodarstwa utrzymującego trzodę chlewną, należy je odizolować od otoczenia.

Ze względu na otwarty charakter granic i zdolność przemieszczania się dzikich zwierząt w przyrodzie, zwalczanie ASF przez Polskę nie może się odbywać samodzielnie. Zabiegamy w Komisji Europejskiej o większą pomoc w walce z wirusem. Polska podejmuje również aktywnie działania na rzecz zacieśnienia współpracy z krajami sąsiedzkimi: Republiką Federalną Niemiec i Republiką Czeską. Regularnie odbywają się spotkania na szczeblu Ministrów Rolnictwa oraz Głównych Lekarzy Weterynarii naszych krajów.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × cztery =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
6,510SubskrybującySubskrybuj

ASF pustoszy małe hodowle

Afrykański Pomór Świń zaczął atakować małe gospodarstwa. W trzech nowo potwierdzonych ogniskach zutylizowano 64 świnie.  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 37-39 ogniska afrykańskiego pomoru...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE