Obawy pogodowe windują ceny zbóż

W Paryżu pszenica i kukurydza z nowego zbioru ustalały na środowym zamknięciu nowe maksima wyceny serii. Notowania rosną wraz z pojawiającymi się zagrożeniami dla poziomu przyszłej produkcji. Upały na zachodzie Europy pogłębiają niedobory wilgoci w uprawach, co prowadzi do kolejnego skoku notowań giełdowych zbóż w Paryżu.

Obawy pogodowe windują ceny zbóż
Obawy pogodowe windują ceny zbóż

W Ameryce Północnej panuje skrajnie odmienna pogoda na południu i północy kontynentu. Południowe stany USA cierpią suszę, a pszenica ozima jest tam w najgorszym stanie od lat. Na północy USA i w Kanadzie nadmierne deszcze mocno opóźniają wiosenne zasiewy.

Z drugiej strony w Rosji można spodziewać się rekordowych plonów i produkcji i zapewne znajdą się chętni do zakupu zbóż rosyjskich.

KE: w tym roku możemy liczyć na rekordowe zbiory

Dzisiaj USDA opublikuje o 18:00 naszego czasu  swoje pierwsze prognozy produkcji i bilansów krajowych i światowych rynków rolnych w sezonie 2022/23. Ciekawe będą szacunki ukraińskiej produkcji i eksportu zbóż, słonecznika i oleju z tych nasion.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE