Obniżka cen na rynku wieprzowiny

Wg danych KE, po prawie dwóch miesiącach wzrostów, w drugim tygodniu lipca na rynku UE średnia cena wieprzowiny uległa obniżce o 1,4%.
 

 

\"\"

 

Było to spowodowane głównie spadkami cen w krajach, będących największymi unijnymi producentami tego rodzaju mięsa, m.in.: w Danii, Niemczech oraz w Holandii. Na rynku duńskim i niemieckim ceny w ciągu tygodnia obniżyły się odpowiednio o 2% oraz o 3%. Spadki cen w wymienionych krajach trwają już drugi tydzień z rzędu. W Holandii cena mięsa spadła pierwszy raz od połowy kwietnia i była o 1,6% niższa tydzień wcześniej.

Obniżenie się średniej ceny na rynku unijnym może świadczyć o wzroście podaży surowca na rynku UE. Polska jest importerem netto zarówno nieprzetworzonego mięsa jak i żywych zwierząt, co w konsekwencji wiąże sytuację na rynku krajowym z tym co dzieje się na rynkach państw, będących największymi eksporterami – głównie Danii i Niemiec.

Czytaj także:
Rosja nie radzi sobie z ASF?
Indyki rzeźne coraz bardziej popularne
UE: Cena jaj rośnie!

Spadki cen na tych rynkach determinują również sytuację na rynku krajowym, gdzie w tygodniu 07.07-13.07 cena kilograma żywca wieprzowego wyniosła 5,47 zł i była o prawie 2% niższa niż tydzień wcześniej. Z danych GUS wynika, że średnia krajowa cena żywca w czerwcu wyniosła 5,31 zł/kg i była o 6% wyższa niż w maju ale o 4% niższa w stosunku do analogicznego okresu 2013 r.

Średnia cena kilograma żywca wieprzowego na rynku krajowym w okresie pierwszych sześciu miesięcy br. ukształtowała się na poziomie 4,96 zł i była o 6% niższa niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Główną przyczyną różnicy cen było pojawienie się wirusa ASF w Polsce na początku roku i związane z tym znaczne spadki cen w lutym i na początku marca.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot: sxc.hu  
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here