Obowiązkowe etykiety ostrzegawcze na słodzonych napojach!?

Do Agencji Żywności i Leków w USA (FDA) wpłynęło prośba o obowiązkowe etykietowanie ostrzegawcze napojów energetycznych zawierających kofeinę, z powodu 17 przypadków zgonów zanotowanych od października 2012 roku, które wiąże się ze spożyciem takich napojów – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Nie ma badań potwierdzających, że spożycie tych napojów doprowadziło do śmierci, ale według danych waszyngtońskiej organizacji non-profit Center for Science in the Public Interest (CSPI) w ostatniej dekadzie odnotowano w USA 34 zgony po wypiciu 5-Hour Energy, Monster i Rockstar.

 

\"\"

 

Po wypiciu napojów tego typu ponad 50 osób miało być zaś hospitalizowanych z powodu nadciśnienia, konwulsji i ataku serca.  Zdaniem CSPI konsumenci nie zdają sobie sprawy, jaki skutek na ludzki organizm mają zawarte w napojach energetycznych kofeina, tauryna i guarana.

FDA podkreśla, że obserwuje segment napojów energetycznych, ale obecnie nie można wskazać jednoznacznie, że ich spożycie było przyczyną śmierci, gdyż denaci zwykle mieli problemy zdrowotne i przyjmowali różne leki. Rzecznik amerykańskiego związku producentów napojów bezalkoholowych ABA zaznaczył zaś, że napoje energetyczne są bezpieczne i spełniają wymagane prawem standardy. 

Czytaj także:
Rynek kawy w Polsce systematycznie się rozwija

Wyższa akcyza już zbiera żniwo!

CSPI zwróciło się do FDA także o wprowadzenie ograniczenia zawartości kofeiny do 71 miligramów w 12 uncjach w każdym napoju – teraz taki limit dotyczy tylko napojów typu kola. 

Niedawno władze stanu Kalifornia przegłosowały obowiązkowe etykiety ostrzegawcze na słodzonych napojach. Nakaz ma wejść w życie w połowie 2015 roku, wtedy też na butelkach i puszkach pojawią się ostrzeżenia, że spożycie napojów słodzonych przyczynia się do otyłości, cukrzycy i próchnicy.

Źródło: FAPA/FAMMU na podstawie Reuters
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here