Od podstaw do wysokich plonów – nowe produkty Monsanto

Z początkiem sezonu letniego firma Monsanto wprowadza na polski rynek dwa produkty mające na celu ochronę roślin i zapewnienie jak najwyższych plonów – Roundup MAX 2 – herbicyd nieselektywny i Latitude 125FS – środek chroniący przez zgorzelą podstawy źdźbła.

Pierwsza nowość w ofercie Monsanto to Roundup MAX 2. Jest to najbardziej skoncentrowany herbicyd nieselektywny w portfolio firmy. To także, jak dotychczas jedyny herbicyd w formie granul rozpuszczalnych w wodzie, Cechuje się wysoką koncentracją unikalnej soli glifosatu (680 g substancji czynnej w 1 kilogramie) i szybkim działaniem w roślinie. Dzięki technologii Transorb, substancja aktywna szybko jest pobierana i przemieszczana w całej roślinie, aż do korzeni. Korzyści dla użytkownika płynace z tej technologi są nie do przecenienia. Wystarczy 1 godzina bez deszczu po zabiegu, aby preparat został pobrany przez roślinę.

 

\"\"

 

Dzięki szybkiemu wchłanianiu do korzeni chwastów już po 2 do 5 dniach od zabiegu możemy uprawiać glębę i siać rośliny uprawne. Roundup MAX 2 pozwala na rozpoczęcie uprawy bez towarzystwa chwastów, a także mniejsze zachwaszczenie wtórne. Przeznaczony jest do zwalczania perzu oraz innych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych (jednorocznych i wieloletnich) przed zbiorem pszenicy ozimej, pszenicy jarej, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego, owsa, rzepaku ozimego, rzepaku jarego, gorczycy białej, gorczycy sarepskiej, grochu jadalnego, peluszki, bobiku, lnu oleistego, na ścierniskach, przed siewem/sadzeniem roślin uprawnych, na terenach przeznaczonych pod założenie sadu/plantacji krzewów jagodowych, na polach przygotowywanych do siewu/sadzenia roślin przemysłowych, po siewie/sadzeniu ale przed wschodami pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, pszenicy jarej, jęczmienia jarego, owsa, rzepaku ozimego, rzepaku jarego, ziemniaka, grochu jadalnego, peluszki, bobiku, gorczycy białej, gorczycy sarepskiej, lnu oleistego, buraka cukrowego, brukwi, rzepy, cebuli, pora, szparagów, w uprawie jabłoni, gruszy, wiśni, śliwy, w uprawach leśnych, na ugorach i odłogach, terenach nieużytkowanych rolniczo, do zwalczania chwastów i zbędnej roślinności w rowach melioracyjnych, do rekultywacji użytków zielonych (łąki, pastwiska) oraz do desykacji pszenicy ozimej, pszenicy jarej, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego, owsa, rzepaku ozimego, rzepaku jarego, gorczycy białej, gorczycy sarepskiej, lnu oleistego. Granulowana formulacja to duże ułatwienie w transporcie, przechowywaniu i dozowaniu. Okres przydatnosci do użycia to aż  5 lat. Roundup MAX2 dostepny bedzie w opakowaniach 10 kg.

Druga nowość to pierwszy w Polsce wyspecjalizowany preparat przeciwko zgorzeli podstawy źdźbła – Latitude 125FS. Jest to fungicyd do zaprawiania ziarna pszenicy ozimej łącznie z innymi zaprawami nasiennymi.
Zgorzel podstawy źdźbła jest chorobą pochodzenia glebowego, występującą w warunkach wysokiego udziału zbóż w płodozmianie. Zaprawianie ziarna ogranicza występowanie czernienia korzeni oraz pojawiania się przedwczesnego bielenia kłosów.

Chorobę nazywana po ang. Take-all (zabiera wszystko) wywołuje grzyb Gaeumannomyces graminis var tritici Choroba dobrze się rozwija w klimacie umiarkowanym i niestety od pewnego czasu również w Polsce obserwuje się wzrost jej nasilenia. Rozwojowi Gaeumannomyces graminis sprzyja uproszczony płodozmian zbożowy, lekkie gleby, obojętny odczyn i temperatury w zakresie 10-23 oC.

Według szacunków, w szczególnie zaawansowanym stadium rozwoju choroby straty w plonach mogą sięgać aż 50%.

Latitude 125FS to obecnie jedyny produkt zawierający siltiofam wyspecjalizowany w zwalczaniu zgorzeli podstawy źdźbła. Zapewnia ochronę plonów, ogranicza bielenie kłosów i poprawia morfologię korzeni, a dzięki czemu lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych. Produkt umożliwia elastyczną uprawę pszenicy po pszenicy co jest szczególnie istotne, dla gospodarstw z dużym udziałem zbóż w płodozmianie  wyspecjalizowanych w uprawie tej dochodowej rośliny.

Oba produkty będą dostępne w ofercie firmy w lipcu 2013 roku.
 

Źródło: Monsanto
Redakcja AgroNews, fot.:sxc

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics