Od podstaw do wysokich plonów – nowe produkty Monsanto

Z początkiem sezonu letniego firma Monsanto wprowadza na polski rynek dwa produkty mające na celu ochronę roślin i zapewnienie jak najwyższych plonów – Roundup MAX 2 – herbicyd nieselektywny i Latitude 125FS – środek chroniący przez zgorzelą podstawy źdźbła.

Pierwsza nowość w ofercie Monsanto to Roundup MAX 2. Jest to najbardziej skoncentrowany herbicyd nieselektywny w portfolio firmy. To także, jak dotychczas jedyny herbicyd w formie granul rozpuszczalnych w wodzie, Cechuje się wysoką koncentracją unikalnej soli glifosatu (680 g substancji czynnej w 1 kilogramie) i szybkim działaniem w roślinie. Dzięki technologii Transorb, substancja aktywna szybko jest pobierana i przemieszczana w całej roślinie, aż do korzeni. Korzyści dla użytkownika płynace z tej technologi są nie do przecenienia. Wystarczy 1 godzina bez deszczu po zabiegu, aby preparat został pobrany przez roślinę.

 

\"\"

 

Dzięki szybkiemu wchłanianiu do korzeni chwastów już po 2 do 5 dniach od zabiegu możemy uprawiać glębę i siać rośliny uprawne. Roundup MAX 2 pozwala na rozpoczęcie uprawy bez towarzystwa chwastów, a także mniejsze zachwaszczenie wtórne. Przeznaczony jest do zwalczania perzu oraz innych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych (jednorocznych i wieloletnich) przed zbiorem pszenicy ozimej, pszenicy jarej, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego, owsa, rzepaku ozimego, rzepaku jarego, gorczycy białej, gorczycy sarepskiej, grochu jadalnego, peluszki, bobiku, lnu oleistego, na ścierniskach, przed siewem/sadzeniem roślin uprawnych, na terenach przeznaczonych pod założenie sadu/plantacji krzewów jagodowych, na polach przygotowywanych do siewu/sadzenia roślin przemysłowych, po siewie/sadzeniu ale przed wschodami pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, pszenicy jarej, jęczmienia jarego, owsa, rzepaku ozimego, rzepaku jarego, ziemniaka, grochu jadalnego, peluszki, bobiku, gorczycy białej, gorczycy sarepskiej, lnu oleistego, buraka cukrowego, brukwi, rzepy, cebuli, pora, szparagów, w uprawie jabłoni, gruszy, wiśni, śliwy, w uprawach leśnych, na ugorach i odłogach, terenach nieużytkowanych rolniczo, do zwalczania chwastów i zbędnej roślinności w rowach melioracyjnych, do rekultywacji użytków zielonych (łąki, pastwiska) oraz do desykacji pszenicy ozimej, pszenicy jarej, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego, owsa, rzepaku ozimego, rzepaku jarego, gorczycy białej, gorczycy sarepskiej, lnu oleistego. Granulowana formulacja to duże ułatwienie w transporcie, przechowywaniu i dozowaniu. Okres przydatnosci do użycia to aż  5 lat. Roundup MAX2 dostepny bedzie w opakowaniach 10 kg.

Druga nowość to pierwszy w Polsce wyspecjalizowany preparat przeciwko zgorzeli podstawy źdźbła – Latitude 125FS. Jest to fungicyd do zaprawiania ziarna pszenicy ozimej łącznie z innymi zaprawami nasiennymi.
Zgorzel podstawy źdźbła jest chorobą pochodzenia glebowego, występującą w warunkach wysokiego udziału zbóż w płodozmianie. Zaprawianie ziarna ogranicza występowanie czernienia korzeni oraz pojawiania się przedwczesnego bielenia kłosów.

Chorobę nazywana po ang. Take-all (zabiera wszystko) wywołuje grzyb Gaeumannomyces graminis var tritici Choroba dobrze się rozwija w klimacie umiarkowanym i niestety od pewnego czasu również w Polsce obserwuje się wzrost jej nasilenia. Rozwojowi Gaeumannomyces graminis sprzyja uproszczony płodozmian zbożowy, lekkie gleby, obojętny odczyn i temperatury w zakresie 10-23 oC.

Według szacunków, w szczególnie zaawansowanym stadium rozwoju choroby straty w plonach mogą sięgać aż 50%.

Latitude 125FS to obecnie jedyny produkt zawierający siltiofam wyspecjalizowany w zwalczaniu zgorzeli podstawy źdźbła. Zapewnia ochronę plonów, ogranicza bielenie kłosów i poprawia morfologię korzeni, a dzięki czemu lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych. Produkt umożliwia elastyczną uprawę pszenicy po pszenicy co jest szczególnie istotne, dla gospodarstw z dużym udziałem zbóż w płodozmianie  wyspecjalizowanych w uprawie tej dochodowej rośliny.

Oba produkty będą dostępne w ofercie firmy w lipcu 2013 roku.
 

Źródło: Monsanto
Redakcja AgroNews, fot.:sxc

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE