Najlepsi agroprzedsiębiorcy u prezydenta – finał Agroligi 2012

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbył się finał konkursu Agroliga 2012. W imieniu kierownictwa ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi nagrodzonym pogratulował sekretarz stanu Kazimierz Plocke.

Prezydent Bronisław Komorowski dziękując i gratulując uczestnikom spotkania – laureatom tegorocznej edycji AgroLigi – podkreślił trud ich codziennej pracy. Zauważył, że polski sektor rolno-spożywczy odniósł w ostatnich latach ogromny sukces, a nasze rodzime produkty obecne są na rynkach całego świata.

 

\"Najlepsi

 

Wiceminister Plocke podziękował prezydentowi za to, że po raz kolejny zechciał przyjąć rolników oraz przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego. – Ten gest jest dla nas szczególnym wyróżnieniem – dodał. Zwracając się natomiast do organizatorów podsekretarz stanu w MRiRW pogratulował wspaniałej organizacji konkursu, a także wyraził swoją wdzięczność za to, że co roku starają się o to, aby zgromadzić w jednym miejscu najlepszych z najlepszych.

 

\"\"

 

Kazimierz Plocke nawiązał również do mijających 7 lat obecnej perspektywy budżetowej w Unii Europejskiej. – To ostatnia edycja konkursu w obecnej perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej. Kończy się ona dużymi sukcesami dla polskiego sektora rolnego. 36 produktów regionalnych zarejestrowanych przez Komisję Europejską, ponad 1 200 produktów tradycyjnych zarejestrowanych w urzędach marszałkowskich, zmodernizowane gospodarstwa rolne i liczne inwestycje w zakładach przetwórczych – to wszystko oznacza, że w ciągu tych 7 lat wykonaliśmy dobrą pracę. Wasza obecność tutaj jest dowodem na to, że warto wspólnie pracować, warto się troszczyć i warto nagradzać – podkreślił wiceminister. Dodał również, że nowa perspektywa 2014-2020, to nowe wyzwania. – Potrzeba dalszej pracy, aby utrzymać pozycję lidera w Europie, gdyż mamy się czym pochwalić.
W dzisiejszej uroczystości wzięli udział także prezesi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego, którzy wraz z prezydentem oraz wiceministrem rolnictwa, wręczali nagrodzonym puchary i listy gratulacyjne.

 

\"\"

 

Konkurs AgroLiga ma już 20-letnią tradycję. Przez te lata nagrodzono kilka tysięcy najbardziej przedsiębiorczych polskich rolników i agrofirm. Kilkuset z nich zostało wyróżnionych i nobilitowanych na szczeblu krajowym, otrzymując z rąk przedstawicieli najwyższych władz, tytuły Mistrzów, Wicemistrzów i Laureatów Krajowych AgroLigi.
Po powrocie z posiedzenia Rady Ministrów, z Laureatami spotkał się minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.

„Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę się z Państwem spotkać. Laureaci AgroLigi to kwiat polskiego rolnictwa, przetwórstwa i doradztwa rolniczego” – powiedział minister witając gości.
„Możecie być dumni, bo nie ma drugiego takiego sektora, który przynosiłby takie sukcesy naszej gospodarce” – podkreślił szef resortu rolnictwa dodając – „wysyłamy produkty rolno-spożywcze o wartości około ¼ wartości naszej produkcji rolnej, a miejsca pracy pozostają w kraju.”

Minister poinformował także o przygotowaniach do nowej perspektywy finansowej lat 2014 -2020.
„Jestem przekonany, że konkurencyjność polskiego rolnictwa jeszcze wzrośnie, a jest to szczególnie istotne bowiem w roku 2050 ma nas być na świecie już 9 mld i jak się szacuje niezbędny będzie wzrost podaży żywności. To jest pewne. Możemy tylko spierać się o poziom tego wzrostu, czy to będzie musiało być o 60-70 %, czy jak twierdzą niektórzy – nawet o 100%”.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na dotychczasowe wykorzystywanie funduszy i wyraził przekonanie, że w nowej perspektywie będzie ono jeszcze efektywniejsze. Wyróżnił przy tej okazji dobrą pracę ARiMR, która jest największą tego typu agencją płatniczą w Unii Europejskiej oraz zaangażowanie służb doradztwa rolniczego.
Minister Stanisław Kalemba podkreślił także dobrą współpracę z Kancelarią Prezydenta.

Podczas spotkania w MRiRW niektórzy z laureatów otrzymali z rąk ministra honorowe odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”.

Na zakończenie szef resortu rolnictwa pogratulował wszystkim wyróżnionym życząc im dalszych sukcesów i podziękował za dotychczasową, ciężką pracę, dzięki której możemy osiągać tak wspaniałe wyniki w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wędzone jabłko sechlońskie z oznaczeniem ChOG

Nazwa „wędzone jabłko sechlońskie” 9 kwietnia 2024 r. została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics