Odbudowa krajowej produkcji prosiąt: Potrzebujemy 200 tys. nowych miejsc dla macior

Sektor produkcji wieprzowiny przez ostatnie dwie dekady popadał w coraz większe uzależnienie od importu prosiąt, tuczników i wieprzowiny. Obecnie na półkach sklepowych w Polsce 50% produktów wieprzowych jest produkowanych ze świń urodzonych poza naszym krajem.

Odbudowa krajowej produkcji prosiąt: Potrzebujemy 200 tys. nowych miejsc dla macior

Jednym z powodów uzależnienia sektora od importu było odrzucenie strategii opracowanej przez branżę w 2013 roku oraz realizacja wizji politycznej, która nakładała na produkcję świń coraz większe bariery administracyjno-prawne. Wieloletnie zaniedbania w planowaniu przestrzennym doprowadziły do przemieszania przestrzeni produkcyjnej z mieszkalno-rekreacyjną wywołując coraz więcej konfliktów na terenach wiejskich. Najbardziej jest to widoczne w postępowaniach administracyjnych o pozwolenie na budowę nowych obiektów inwentarskich, które w dużej części są blokowane przez niezwiązanych z rolnictwem mieszkańców wsi i wspierające ich organizacje ekologiczne. Rolnicy, którzy wykazują dużą determinację i cierpliwość z trudem uzyskują pozwolenia budowlane średnio po 3-5 latach. Niebagatelną rolę w zapaści branży spowodował również brak sukcesów w walce z ASF w związku z obostrzeniami w przemieszczaniu świń oraz ograniczeniami eksportowymi.

Potrzebujemy 200 tys. nowych miejsc dla macior

W krajowym programie odbudowy, do osiągniecia samowystarczalności w produkcji prosiąt, potrzebujemy 200 tys. nowych miejsc dla macior. Uniezależnienie od importu prosiąt powinno być zasadniczą częścią strategii, gdyż w przyszłości możemy spodziewać się coraz większych ograniczeń eksportu żywych zwierząt (nawet w ramach Unii Europejskiej) na rzecz przewozu mięsa i nasienia.

Ponadto kluczowym elementem strategii muszą być uzgodnienia branżowe w całym łańcuchu dostaw  pomiędzy producentami świń (małe, średnie i duże gospodarstwa) i przetwórcami z uwzględnieniem potrzeb konsumentów. Założenia strategii muszą być jednocześnie skonsultowane i przyjęte przez resorty rolnictwa, klimatu i środowiska oraz rozwoju i technologii, gdyż niezbędne będą zmiany przepisów. Tak przygotowana strategia ma szanse na wdrożenie i rozwój sektora.

A. Dargiewicz | POLPIG

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reforma programu Czyste Powietrze. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

"Z uwagi na dobro naszych potencjalnych beneficjentów, przygotowujemy specjalne rozwiązanie, które uwzględni dłuższy okres kwalifikowalności kosztów oraz dopuszczalne źródła ciepła. Zapewniamy, że osoby, które...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics