Odmiany śliwy o późnej porze dojrzewania

Zainteresowanie późnymi odmianami wzrasta, gdyż pozwalają one wydłużyć podaż śliwek na rynku o kilka tygodni, a przy umiejętnym przechowaniu owoców odmian najpóźniejszych coraz bardziej realna staje się sytuacja, kiedy krajowe śliwki będą dostępne w sklepach nawet w grudniu. W artykule opisano odmiany śliw o późnej i bardzo późnej porze dojrzewania owoców.

Odmiany późne – wrześniowe
Amers. Tworzy duże, atrakcyjne owoce o masie 50-60 g. Są one bardzo smaczne, a pestka łatwo oddziela się od miąższu. Zdobyły uznanie konsumentów.

Empress. Zainteresowanie odmianą nie słabnie mimo wrażliwości na szarkę, przeciętnego smaku owoców, słabego odchodzenia pestki od miąższu. Jeśli jej drzewa są właściwie pielęgnowane, to można z nich uzyskać owoce o masie ok. 100 g.

Węgierka zwykła. Nie wymaga szerszej prezentacji. W ostatnich latach przeżywa renesans. Chociaż średnia masa owoców wynosi tylko 20-25 g, to są wyśmienite do bezpośredniej konsumpcji, na wszelkiego typu przetwory, susz i śliwowicę. W ostatnim czasie w wyniku prac selekcyjnych prowadzonych w ISiK w Skierniewicach wpisano do rejestru trzy klony węgierki zwykłej o małej podatności na szarkę. Są to: Nectavit, Promis i Tolar i to one są aktualnie polecane do nasadzeń.

President. Odmiana o bordowo-fioletowych owocach. Dorastają do ok. 50 g i dojrzewają w końcu września. Wtedy już zmniejsza się podaż śliwek na rynku, a ceny rosną.

Z odmian perspektywicznych, dojrzewających we wrześniu, mogących w najbliższych latach zyskać na znaczeniu, wymienić należy Jojo, Record, Tophit i Veeblue.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za uprawą odmiany Jojo jest jej całkowita odporność na szarkę. Owoce Jojo osiągają masę 40-50 g, są wydłużone, ciemnoniebieskie z jasnym nalotem woskowym. Miąższ zwięzły, średnio soczysty, dość dobrze oddziela się od pestki. Owoce dojrzewają kilka dni po Węgierce Dąbrowickiej, mogą dość długo pozostawać na drzewie, gdyż nie miękną i nie przejrzewają szybko. Nie mają tendencji do przedwczesnego opadania, to znaczy w pierwszej dekadzie września.

Record dojrzewa kilka dni przed odmianą Empress. Owoce mogą dłużej pozostać na drzewie, gdyż nie mają tendencji do przedwczesnego opadania. Dorastają do 60-70 g, są fioletowo- niebieskie, a w pełnej dojrzałości granatowe, pokryte jasnym nalotem. Miąższ złocisty, delikatny, aromatyczny, słodki, bardzo smaczny, od którego pestka oddziela się dość dobrze.

Tophit rodzi owoce ciemnofioletowe o masie 40-50 g, bardzo smaczne. Ich dojrzałość zbiorcza przypada najczęściej w końcu września.

Veeblue. Drzewa produkują nieco większe owoce dojrzewające w tym samym czasie co Tophit. W najbliższej przyszłości odmianę Tophit może zastąpić Tophit Plus. Dojrzewa kilka dni później i tworzy większe owoce – około 65 g.

Odmiany najpóźniejsze – październikowe
Anna Spath
. Do niedawna była jedyną odmianą śliwy o tak późnej porze dojrzewania Jednak ze względu na niską plenność i zawodność w plonowaniu jej uprawa w Polsce nie rozpowszechniła się na większą skalę. W ostatnich latach wyhodowano kilka nowych interesujących odmian, których owoce dojrzewają w pierwszej i drugiej dekadzie października.

Vision. W zależności od intensywności plonowania drzew może tworzyć owoce o masie 50-70 g. Są one sercowato wydłużone, fioletowo-niebieskie z różowymi kropkami i intensywnym nalotem. Miąższ średnio smaczny, dobrze odchodzący od pestki.

Bluebell. Na młodych drzewach jej owoce dorastały nawet do 80 g, jednak wraz z upływem czasu i zwiększaniem się liczby zawiązków na pędach, nie były one już tak dorodne. Mimo to odmiana zasługuje na uwagę.

Haganta. Jest interesującą późną odmianą śliw. Ma owoce średniej wielkości, ale ich zaletami są smak i odchodzenie miąższu od pestki.

Elena. Nie tworzy tak dużych owoców jak Bluebell, ale jest jedną z niewielu najpóźniejszych odmian śliw. Owoce dorastają do oko 30 g, są nieco wydłużone i asymetryczne, fioletowo -niebieskie z różowymi przetchlinkami i jasnym nalotem woskowym. Miąższ jest zielonożółty, bardzo smaczny, niecałkowicie odchodzący od pestki.

Presenta. Cenna późna odmiana o owocach osiągających masę 35-40 g. Skórka jest niebieska, w pełnej dojrzałości granatowa z intensywnym nalotem woskowym. Miąższ żółty, bardzo zwarty, dlatego owoce dobrze znoszą długi transport, a także są smaczne, o wysokiej zawartości ekstraktu i charakterystycznym aromacie, doskonałe jako deserowe. Dojrzewają w podobnym czasie co Eleny, ale są większe. Pestka łatwo oddziela się od miąższu.

Małgorzata Kołaczyńska-Janicka

Źródło: Rolniczy Magazyn Elektroniczny, wrzesień 2009, nr 33, www.cbr.edu.pl, fot. morguefile.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,656ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Traktorzysta zasłabł na drodze. W akcji LPR

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Wąchock w województwie świętokrzyskim. 76-letni traktorzysta zasłabł podczas kierowania ciągnikiem i zjechał do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE