Biała pleśń w belach – przyczyny i zapobieganie

Po zbadaniu każdego przypadku wystąpienia białej pleśni stwierdziliśmy, że można było jej zapobiec, zapewniając odpowiednie warunki do prawidłowej fermentacji sianokiszonki – czytamy w Raporcie Rolnym. Istnieje szereg czynników, których zapewnienie ma istotne znaczenie podczas procesu zawijania. Belowana trawa nie może być przejrzała ani zbyt sucha. Jeśli trawa jest zbyt sucha i/lub przejrzała ze zdrewniałymi łodygami, rośnie ryzyko powstania pleśni ze względu na zbyt słabą fermentację lub jej brak.

Jak zapobiegać białej pleśni w belach?

Wilgotność i powietrze

W przypadku sianokiszonki należy uzyskać zawartość suchej masy na poziomie 30-50%, natomiast dla sianokiszonki dla koni – 50-60%. Wraz ze wzrostem zawartości suchej masy od 60% do 85% (charakterystyczna dla siana), rośnie ryzyko wystąpienia białej pleśni z powodu słabej fermentacji. Dlatego należy obniżyć poziom suchej masy maksymalnie do 60%.
Inną możliwą przyczyna występowania białej pleśni jest powietrze dostające się do bel. Podczas kilku wizyt w gospodarstwach stwierdzono, że podczas zawijania nie użyto odpowiedniej liczby warstw folii. Oprócz innych czynników, wybór wysokiej jakości folii i jej właściwe zastosowanie zapobiega powstawaniu białej pleśni, nie dopuszczając do dostawania się powietrza do beli. Dlatego ważne jest, aby przy tworzeniu bariery dla powietrza zapewnić odpowiednią liczbę warstw folii na beli.

6 warstw dla sukcesu
Dla zawartości suchej masy na poziomie do 50% należy, jako absolutne minimum, stosować cztery warstwy nałożone na każde miejsce beli, natomiast gdy zawartość suchej masy jest wyższa, należy zastosować minimum 6 warstw. Jednak, jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez IGER w 2005 r., zastosowanie 6 warstw folii w konwencjonalnych belach sianokiszonki istotnie obniża częstotliwość występowania pleśni w porównaniu z czterema warstwami i daje znaczące korzyści ekonomiczne.

Narzędzie a przyczyna
W większości przypadków biała pleśń jest spowodowana przez niewłaściwą praktykę. Za każdym razem, gdy się pojawia, większość użytkowników natychmiast zrzuca winę na folię – prawdopodobnie dlatego, że jest to najbardziej widoczna część procesu owijania (w przeciwieństwie do elementów trudniej dostrzegalnych, jak bakterie czy powietrze). Jednak folia jest tylko narzędziem, a jak każde narzędzie, musi ona być właściwie stosowana, aby otrzymany rezultat był właściwy.

Źródło: www.raportrolny.pl, fot. morguefile.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here