Okrywanie buraków cukrowych

Kampania cukrownicza trwa nadal. Teraz nadszedł czas na zbiór buraków przeznaczonych do okrywania.

 

\"rolnictwo,

 

LIZ – Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego przypomina o warunkach właściwego przechowania się buraków cukrowych w pryzmach na późne dostawy, a zwłaszcza tych przewidzianych do okrycia włókniną. Buraki, które mają znaleźć się w pryzmie, nie powinny być uszkodzone, a ich ogłowienie nie może mieć pozostałości po liściach. Poza tym korzenie muszą być zdrowe, bez oznak zgnilizny, nie zanieczyszczone ziemią. Formowanie pryzm powinno odbywać się w miejscach nie narażonych na zastoiska wody.

Jak radzi LIZ, buraki należy okryć włókniną. Można je przykryć także folią, ale należy to potraktować jako dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem, czyli nałożyć folię na włókninę. Do dodatkowego okrywania buraków można wykorzystać także słomę. Należy ją rozdrobnić i narzucić na pryzmę lub w formie balotów układać z boku pryzmy.

Czytaj także:
Zbiory buraków cukrowych dużo niższe. Będzie też mniej cukru

Buraki należy przykryć przed dużymi opadami deszczu przy temperaturze poniżej 10 stopni lub przed mrozami. Przy temperaturach od 2 stopni w dzień do -5 w nocy pryzmę należy okryć włókniną. Jeśli występuje przy tym wiatr, powinno się użyć także foli (od strony wiatru). Z kolei przy temperaturach poniżej -5 stopni należy zastosować włókninę i słomę na styku pryzmy z ziemią.

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com/Heather

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here