Handel zbożem i produktami przetwórstwa. Jak wyglądało to w pierwszym półroczu 2015 roku?

W I półroczu 2015 r. w polskim handlu zbożem i  produktami przetwórstwa zbożowego odnotowano wyraźną poprawę salda w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. – z 614 mln EUR do 929 mln EUR.

 

\"rolnictwo,

 

– Było to związane przede wszystkim ze wzrostem eksportu ziarna zbóż oraz produktów zbożowych wysoko przetworzonych. Do poprawy bilansu przyczynił się również niewielki spadek wartości importu tej grupy produktów – informują analitycy FAMMU/FAPA.

W rozpatrywanym okresie wolumen eksportu zbóż i produktów przetwórstwa zbożowego z polski zwiększył się – z 2808 tys. ton w I połowie 2014 r. do 3932  tys. ton. W ten sposób wygenerowano wpływy w wysokości 1397,8 mln EUR, przekraczające znacznie te z I połowy 2014 r. wynoszące 1094,8 mln EUR.

Czytaj także:
Odchwaszczanie zbóż ozimych podczas jesieni – porady eksperta

Jak podkreślają analitycy FAMMU/FAPA, wzrost eksportu ziarna zbożowego w I połowie 2015 roku był kontynuacją dobrych wyników sprzedaży odnotowywanej od początku sezonu handlowego 2014/15.  Wolumen wywozu zwiększył się z 2313 tys. ton do 3386 tys. ton, a jego wartość – z 456 mln EUR do 659 mln EUR. 

Wzrósł eksport przede wszystkim pszenicy. W dużo mniejszym stopniu zwiększyła się sprzedaż zagraniczna takich gatunków jak owies czy gryka. Odnotowane wzrosty z nadwyżką zrekompensowały spadki wywozu kukurydzy, żyta i jęczmienia.  

– Tradycyjnie znaczne przychody w eksporcie tej grupy produktów generuje sprzedaż zagraniczna produktów wysoko przetworzonych, takich jak pieczywo i wyroby piekarskie, płatki zbożowe i makarony. Od wielu lat wzrasta zarówno wartość, jak i wolumen ich eksportu. W I połowie 2015 r. wartość wywozu wysoko przetworzonych produktów przetwórstwa zbożowego zwiększyła się z 555 mln EUR do 647 mln EUR. W ujęciu ilościowy sprzedaż wzrosła z 245 tys. ton do 263 tys. ton. Tendencja wzrostowa została więc utrzymana – czytamy w komunikacie FAMMU/FAPA.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Olearys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here