Oleje roślinne tanieją już trzeci miesiąc z rzędu

Indeks cen olejów roślinnych FAO wynosił w październiku średnio 120,0 punktów, co oznacza spadek o 0,7 procent w porównaniu z wrześniem. Był to trzeci z rzędu miesięczny spadek międzynarodowych cen olejów roślinnych i poziom o 20,7 procent poniżej wartości sprzed roku.

Oleje roślinne tanieją już trzeci miesiąc z rzędu

Nieznaczny spadek wskaźnika cen wynikał głównie z niższych światowych cen oleju palmowego, z nawiązką kompensując wyższe ceny olejów sojowego, słonecznikowego i rzepakowego.

Międzynarodowe ceny oleju palmowego w październiku nadal spadały, głównie ze względu na sezonowo wyższą produkcję w wiodących krajach produkujących, a także przedłużający się ograniczony światowy popyt importowy.

Z kolei światowe ceny oleju sojowego odbiły po spadku przez dwa miesiące z rzędu, czemu sprzyjał duży popyt ze strony sektora biodiesla, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

W międzyczasie międzynarodowe notowania oleju słonecznikowego nieznacznie wzrosły w związku z dużymi światowymi zakupami importowymi, podczas gdy olej rzepakowy również umiarkowanie wzrósł w związku z ograniczonymi perspektywami zbiorów w Kanadzie.

Andrzej Bąk
Źródło: FAO

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics