Omacnica prosowianka dobrze przezimowała. Będzie spory problem w kukurydzy

W tym roku może być bardzo duży problem z omacnicą prosowianką w kukurydzy – przewidują eksperci.

Omacnica prosowianka

W wielu rejonach kraju gąsienice omacnicy prosowianki wyjątkowo dobrze przetrwały zimę. Z badań prof. Pawła Beresia (IOR) wynika, że przeżywalność gatunku po okresie zimowym wynosi obecnie 86 proc.

– Taka ilość może przełożyć się na duże straty na plantacjach kukurydzy w całym kraju – obawiają się doradcy Procam. Eksperci informują, że zbliża się wylot motyli omacnicy.

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis) to motyl nocny z rodziny omacnicowatych. Jest bardzo groźnym szkodnikiem roślin uprawnych – kukurydzy.

Omacnica prosowianka składa jaja na spodniej stronie liści w okolicach nerwu głównego biegnącego wzdłuż liścia – najczęściej są to liście w okolicach kolby. Ze złóż wylęgają się gąsienice i ta forma jest najgroźniejsza. Larwy z kolei wgryzają się w kolbę lub łodygę.

– Straty gospodarcze w plonach ziarna powstające w następstwie żerowania szkodnika wynoszą średnio 15 proc., jednakże na lokalnych zasiewach w południowej części kraju mogą dochodzić nawet do 30–40 proc. – informuje prof. Bereś.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Procam

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontaktowo czy systemicznie? Wiosenne zwalczanie szkodników w rzepaku

Wysoka temperatura spowodowała, iż rośliny rzepaku ozimego są wyrośnięte. Będą wymagać przeprowadzenia wczesnowiosennych zabiegów skracania. Pomimo tego, że większość plantacji zimowała bez zabezpieczenia okrywy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics