Omacnica prosowianka dobrze przezimowała. Będzie spory problem w kukurydzy

W tym roku może być bardzo duży problem z omacnicą prosowianką w kukurydzy – przewidują eksperci.

Omacnica prosowianka

W wielu rejonach kraju gąsienice omacnicy prosowianki wyjątkowo dobrze przetrwały zimę. Z badań prof. Pawła Beresia (IOR) wynika, że przeżywalność gatunku po okresie zimowym wynosi obecnie 86 proc.

– Taka ilość może przełożyć się na duże straty na plantacjach kukurydzy w całym kraju – obawiają się doradcy Procam. Eksperci informują, że zbliża się wylot motyli omacnicy.

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis) to motyl nocny z rodziny omacnicowatych. Jest bardzo groźnym szkodnikiem roślin uprawnych – kukurydzy.

Omacnica prosowianka składa jaja na spodniej stronie liści w okolicach nerwu głównego biegnącego wzdłuż liścia – najczęściej są to liście w okolicach kolby. Ze złóż wylęgają się gąsienice i ta forma jest najgroźniejsza. Larwy z kolei wgryzają się w kolbę lub łodygę.

– Straty gospodarcze w plonach ziarna powstające w następstwie żerowania szkodnika wynoszą średnio 15 proc., jednakże na lokalnych zasiewach w południowej części kraju mogą dochodzić nawet do 30–40 proc. – informuje prof. Bereś.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Procam

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Choroba guzowata skóry bydła wraca do Europy – potwierdzono ogniska!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu ognisk choroby guzowatej skóry bydła (Lumpy Skin Disease, LSD) na terenie Unii Europejskiej w czerwcu 2025 r. Przypadki...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics