Optymalne żywienie jałowic

Odchów jałówki to duży koszt w gospodarstwie wynikający m.in. z pobranych pasz, amortyzacji budynków i pracy. Pasza obok pracy stanowi największy składnik kosztów odchowu jałówek. W wyniku optymalizacji żywienia stwarzamy szansę na szybszy wzrost i skrócenie okresu przebywania zwierząt w nierentownej grupie jałowic.

 

\"rolnictwo,

 

Musimy pamiętać, że jałówki spędzają niekiedy połowę swojego życia jako zwierzę do remontu stada, co oznacza, że efektywność żywienia tej grupy zwierząt ma kluczowe znaczenie dla ogólnej rentowności gospodarstwa. Większość najnowszych badań jednoznacznie wskazuje na to, że wraz ze wzrostem dobowych przyrostów masy ciała jałówek w pierwszych dwóch miesiącach wzrasta produkcja mleka już w pierwszej laktacji. W pierwszym okresie żywienia cieląt najważniejsze jest podanie jak najszybciej, najlepiej do 1 godziny życia, jak największej ilości i najlepszej jakości siary. Minimum to 4 litry siary podane w pierwszych 12 godzinach. Takie podanie siary decyduje o większej zdrowotności młodych zwierząt i wpływa tym samym na to, że przyszłe krowy będą więcej produkować. Żywienie cieląt w tym okresie musi być nastawione na przyrosty dobowe powyżej 750 g. Można to osiągnąć stosując w tym okresie:

  • mleko 6–9 kg lub preparat mleko zastępczy 720–1000 g SM, najlepiej podawane trzykrotnie,
  • pasze strukturalne słoma, siano  można podawać od 6 tyg. życia (lub od 2 tygodnia, jeśli jest pocięte na odcinki o dł. 2 cm),
  • starter w formie musli lub granulatu powinien zawierać 20 proc. białka,
  • wodę, powinien być zapewniony stały dostęp do wody.

Okres odpajania mlekiem powinien się kończyć wtedy, gdy cielę pobiera co najmniej 1 kg startera przez kolejne trzy dni (optymalnie powyżej 2 kg) przy masie ciała 90 kg.

Po odsadzeniu do zacielenia

Większa strawność pasz pozwala jałówkom na szybszy wzrost. Dlatego w typowych dawkach dla jałówek, które głównie są oparte o kiszonki, jakość paszy i strawność włókna powinna być jak najwyższa. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie pewnej ilości kiszonki dobrze zbilansowaną paszą treściwą, która ma zazwyczaj lepszą przyswajalność niż pasza objętościowa. Jeśli zastosujemy w żywieniu młodego bydła pasze o wyższej przyswajalności wówczas do prawidłowego wzrostu wystarczy mniejsza ilość paszy, co skutkuje mniejszym zużyciem energii niezbędnej do utrzymania różnych procesów trawiennych.

Kiedy zwierzęta karmione są dawkami bardziej skoncentrowanymi zużywają ogólnie mniej suchej masy. Skutkuje to tym, że pożywienie dłużej znajduje się w żwaczu, dzięki temu bakterie żwacza i pierwotniaki mają więcej czasu, aby rozbić włókna i materię organiczną. Dzięki temu taka pasza w rzeczywistości ma jeszcze lepszą strawność o 4–6 proc. niż podają to normy żywieniowe. Przy spożywaniu mniejszej ilości s.m. następuje również mniejsza produkcja obornika. Skutkuje to mniejszym nakładem pracy związanym z usuwaniem obornika.

W tym okresie kształtuje się rama zwierząt, dlatego ważne jest, aby w dawce utrzymać dużą koncentrację białka ogólnego. Od 18 proc. przy masie 120 kg do 15 proc. przy masie 300 kg. Do 12 miesiąca życia powinniśmy maksymalizować przyrosty dobowe, tak aby były na poziomie 800 g. W dawce powinien znajdować się umiarkowany udział kiszonki z kukurydzy. Krycie powinno odbywać się kiedy jałówki osiągną masę 380 kg, wysokość w kłębie 128 cm, wysokość w krzyżu 134 cm. Przy takich parametrach można kryć jałówki w wieku 13–14 m-cy.

Żywienie po zacieleniu

W tym okresie powinniśmy optymalizować dobowe przyrosty do wartości 750–800 g. W dawce powinny dominować takie pasze, jak kiszonka z traw, kiszonka z lucerny, GPS, słoma, siano. Koncentracja białka powinna być na poziomie 12–13 proc. s.m. dawki. Właściwe przyrosty dobowe dają szansę, że krowa przy wycieleniu osiągnie odpowiedni wzrost. Jej wysokość w kłębie powinna być wyższa niż 140 cm i jednocześnie jej kondycja nie może być wyższa niż 3,5 punktu. Na 4 tygodnie przed porodem jałówka powinna zacząć okres przejściowy w żywieniu tak, aby stopniowo przyzwyczaiła się do dawki, którą będzie otrzymywać po porodzie. W żadnym okresie rozwoju nie może zabraknąć jałówkom witamin i minerałów. Do tego, aby jałówki lepiej trawiły paszę objętościową dobrym dodatkiem są preparaty drożdżowe.

Kontrola wzrostu i masy ciała

Jedną z ważniejszych czynności, jakie należy wykonać w okresie odchowu jest pomiar wagi, wzrostu i kondycji zwierząt. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad procesem żywienia oraz precyzyjną informację o tym, kiedy możemy już zacielić jałówkę.

Tabela 1. Wzorcowe dane dla jałówek hodowlanych rasy Holstein o różnym kalibrze (Hoffman, 1997)

 

\"\"

W przypadku, kiedy nie mamy możliwości ważenia zwierząt, wówczas możemy wykonać pomiar objętości klatki piersiowej, który jest skorelowany z masą ciała. Zwykła miara zoometryczna powszechnie dostępna w sklepach mierzy zarówno w cm, jak i w kg.

23–24 m-ce przy pierwszym wycieleniu trudne do osiągnięcia

Obserwując wyniki oceny za rok 2015 rasy holsztyńskiej w Polsce i na świecie można zobaczyć, że w praktyce ciężko jest osiągnąć taki wiek przy pierwszym wycieleniu dla całego stada.

 

\"\"

Nie zawsze cel jest możliwy do osiągnięcia z uwagi na różne przyczyny, jednakże warto do niego się przybliżać.

Podsumowując, wzrost efektywności odchowu jałówek można osiągnąć wykorzystując ich naturalny, duży potencjał do szybkiego wzrostu w tym okresie. Dzięki temu rozwiązaniu jałówki można zacielić szybciej, co w konsekwencji decyduje o tym, że szybciej zaczną produkować mleko i tym samym się spłacać. Krótszy czas utrzymania zwierząt w grupie jałówek decyduje również o tym, że krócej je karmimy, obsługujemy i potrzebujemy mniej miejsca na legowiska, co przynosi dodatkowy dochód (tab. 3).

 

\"\"

 

Redakcja AgroNews, fot.: pixabay.com,
Źródło:ODR w Minikowie

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE