OPZZRiOR nie zgadza się na rozdawanie za darmo pól dla obwodów łowieckich

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych nie zgadza się na rozdawanie za darmo dla obwodów łowieckich pól, lasów i łąk należących do rolników.
Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR
Przewodniczący Sławomir Izdebski złożył dzisiaj wniosek do Premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie.

W piśmie czytamy:

z wielkim rozczarowaniem rolnicy w kraju przyjęli ogłoszone w dniu 21 stycznia 2021 roku rozporządzenie w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców. Rozporządzenie to w ocenie środowiska myśliwych a zwłaszcza pośród rolników wywołuje niezdrowe emocje i oceniane jest jako powrót do systemu z minionej epoki w której system nakazowo-rozdzielczy był podstawa gospodarki socjalistycznej. Rozporządzenie to i opisany w nim sposób dzierżawy obwodów łowieckich nawiązuje do systemu przydziału papy, pługów i cementu według narzuconych przez władze kryteriów i nie ma nic wspólnego ze zdrowymi zasadami ekonomii i swobody gospodarczej – napisał Sławomir Izdebski, Przewodniczący OPZZRiOR.

Skostniały system zarządzania gospodarką łowiecką

Przyjęte w rozporządzeniu rozwiązania według związkowców przypominają skostniały system zarządzania gospodarką łowiecką, jaki został wprowadzony w Polsce dekretem Bolesława Bieruta w roku 1952, a przyjęte kryteria  pozbawiają rolników możliwości pozytywnego oddziaływania na realizację odszkodowań i wpływu na to, jakie koło łowieckie będzie gospodarzyło na ich własności.
“Rolnicy nadal będą mieli narzucanych dzierżawców w tym tych, z którymi współpraca nie jest możliwa. System punktacji przyjęty w rozporządzeniu praktycznie uniemożliwia dzierżawę obwodów poprzez koła nowo powstałe i pozbawia znaczną część uczciwych myśliwych prowadzenia gospodarki łowieckiej” – dodaje Izdebski.

Jedno koło łowieckie powinno móc dzierżawić maksymalnie dwa obwody łowieckie

Rozporządzenie umacniając dotychczasowy patologiczny system jaki od kilku lat nie poddaje się procesom reformowania winien zdaniem rolników zostać natychmiast naprawiony. Upatrujemy to min. we wprowadzeniu przetargów na dzierżawę obwodów łowieckich jako najsprawiedliwszej zasady dysponowania dobrem społecznym. Winna być także wprowadzona zasada, że jedno koło łowieckie może dzierżawić maksymalnie dwa obwody łowieckie. Ta zasada spowoduje bardziej sprawiedliwy podział niż dotychczasowy, w którym jedno koło dysponuje nawet sześcioma obwodami a jest wiele kół, które nie dysponują żadnym obwodem łowieckim” – podsumowuje przewodniczący OPZZRiOR.
Związkowcy zrzeszeni w OPZZRiOR apelują o o unieważnienie krzywdzącego rolników  rozporządzenia i podjęcie działań w kierunku szybkiego zreformowania gospodarki łowieckiej.

AM/Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here