Organizacje rolnicze domagają się zastosowania nadzwyczajnych środków

Copa-Cogeca opublikowała nowe prognozy produkcji zbóż w kampanii 2012/2013. Poinformowała również, że produkcja miała utrzymać się na stałym poziomie, ale ze względu na suszę i mrozy, sytuacja może w każdej chwili się zmienić.

W związku z tym, Copa- Cogeca apeluje wprowadzenie przez Komisję Europejską środków nadzwyczajnych, by pomóc rolnikom przetrwać ten trudny okres i zachować zdolność produkcyjną w UE.

Komitety Copa-Cogeca zareagowały po tym, jak grupa robocza „Zboża” oceniła sytuację.

– W Europie południowej, susza jest bardzo poważna, zatem uprawiane będzie jedynie 30% gruntów. Spodziewamy się, że dodatkowe koszty związane z przesiewaniem, wyniosą 200 milionów euro. W związku z tym nalegamy, by Komisja zastosowała rozwiązania, które pomogą rolnikom przetrwać ten trudny okres i utrzymać zdolność produkcyjną UE, takie jak zaliczki i łatwiejsze przyznawanie pomocy państwa – powiedział Ian Backhouse, przewodniczący grupy roboczej. I dodał, że uprawy są niszczone również na skutek mrozów, co sprawia, iż rolnicy muszą zaplanować przesiewanie na swoich gruntach, a to jeszcze bardziej podniesie koszty.

– Niestety, ze względu na niedostępność nasion, rolnicy nie będą w stanie dostosować zasiewów do zapotrzebowania rynkowego. Odstępstwo umożliwiające rolnikom wykorzystanie nasion gospodarskich w miejsce niedostępnych nasion komercyjnych byłoby pomocne – podkreślił Backhouse.

Z kolei sekretarz generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen przypomniał, że rok od decyzji G20, która miała na celu zwiększenie przejrzystości na światowym rynku towarów, nadal zmagamy się z ogromną zmiennością popytu światowego, co sprawia, że rolnicy nie otrzymują jasnych sygnałów rynkowych.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here