Oszczędności unijne na najuboższych

Ostatni moment na podjęcie działań na forum UE.
Federacja Polskich Banków Żywności ponownie apeluje do premiera Donalda Tuska, o zdecydowaną reakcję i pilne podjęcie działań w celu utrzymaniu budżetu pomocy żywnościowej z Unii Europejskiej na dotychczasowym poziomie.   

Zmniejszenie budżetu na pomoc żywnościową w UE i w Polsce o 40 %!

W ramach finansowych na lata 2014-2020 zaplanowano powstanie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, który zastąpi obecny Europejski Program Pomocy Żywnościowej (PEAD). Na działania nowego Funduszu Pomocy Komisja Europejska zaplanowała budżet o ok. 30% mniejszy niż na dotychczas realizowany program pomocy żywnościowej PEAD. ”Liczba osób ubogich i wykluczonych społecznie w Polsce i UE rośnie.

Federacja Polskich Banków Żywności jest ogromnie zaniepokojona, że ogranicza się pomoc żywnościową, gdy – w dobie kryzysu – zwiększa się na nią zapotrzebowanie.

 

 

\"\"

 

Tak duże ograniczenie programu pomocy żywnościowej jest nie do przyjęcia. Planowane zmniejszenie pomocy będzie miało drastyczne konsekwencje dla najbiedniejszych obywateli Polski oraz UE. – alarmuje Marek Borowski Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. Ponadto wspomniany Fundusz zakłada pomoc w innych niż żywność formach (pomoc rzeczowa, czy działania na rzecz integracji społecznej), co zapewne przyciągnie do uczestnictwa w Funduszu więcej państw członkowskich UE. Aby osoby, które cierpią głód mogły rozpocząć reintegrację społeczną, najpierw muszą mieć zaspokojone podstawowe potrzeby, czyli dostęp do żywności. – dodaje Marek Borowski.
 
Ostatnie informacje płynące z Unii Europejskiej pokazują, że ostateczna propozycja budżetu UE, Prezydenta Van Rompuya na lata 2014-2020, zakłada kolejną redukcję środków przeznaczonych na pomoc najuboższych
o kolejne 16% względem propozycji Komisji Europejskiej (z 2,5 mld euro na 2,1 mld euro). Łącznie ze wcześniejszymi ograniczeniami oznacza to zmniejszenie dotychczasowego budżetu o 40% . Federacja Polskich Banków jest niezmiernie zaniepokojona tak  szerokim ograniczeniem planowanego budżetu. 


Ostatni moment na podjęcie działań na forum UE

Federacja Polskich Banków Żywności, 20 listopada br., zwróciła się z ponownym apelem do Prezesa Rady Ministrów – Donalda Tuska – o natychmiastowe podjęcie działań (treść apelu w załączeniu) zmierzających do zmiany projektowanych rozporządzeń. Poprzedni apel Federacja Polskich Banków Żywności wystosowała w czerwcu bieżącego roku. Wcześniej wielokrotnie występowała w obronie programu na forum krajowym i międzynarodowym, co zaowocowało utrzymaniem realizacji programu w Unii Europejskiej. Teraz w związku z kryzysem jego realizacja jest ponownie zagrożona.
 
Premier Donald Tusk w najbliższym czasie ma spotkać się z reprezentantami rządów krajów członkowskich UE i dyskutować na temat alokacji budżetu wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej. 22-23 listopada odbędzie się Rada Unii Europejskiej – będzie to ostatni moment na ratowanie budżetu przeznaczonego na pomoc żywnościową.
 
 
Federacja Polskich Banków Żywności apeluje:
„Zwracamy się z apelem o pilne przeciwstawienie się polityce ograniczania środków na pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Apelujemy o ustalenie na forum europejskim stosownego, wysokiego priorytetu dla europejskiej pomocy żywnościowej z silnym, adekwatnym do potrzeb budżetem – takim, który uwzględni realne, rosnące potrzeby i pokaże autentyczną solidarność UE w stosunku do ludzi dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym” – z listu Federacji Polskich Banków żywności do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, 20 listopada, 2012, Warszawa. 

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Cały powiat tomaszowski zagrożony jest wścieklizną zwierząt. Policja ostrzega!

Już cały powiat tomaszowski zagrożony jest wścieklizną zwierząt. Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Lubelskiego Pana Krzysztofa Komorskiego obszary zagrożone występują także w powiatach biłgorajskim, zamojskim,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics