Owoce droższe niż przed rokiem

W październiku 2012 r. średnie ceny jabłek na rynkach hurtowych były o 2% wyższe niż w październiku roku poprzedniego – informuje  Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
 

Ceny oferowane przez firmy eksportowe zwiększyły się o 6%. Obniżyły się natomiast o 12% ceny jabłek płacone przez zakłady przetwórcze i płacone za jabłka w skupie realizowanym przez spółdzielnie ogrodnicze. Ceny gruszek płacone producentom były wyższe od 7 do 27% Na rynkach hurtowych droższe niż w październiku 2011 r. były cytryny (o 38%), banany (o 27%), winogrona (o 15%), mandarynki (o 14%) truskawki (o 11%), pomarańcze (o 9%). W porównaniu do września 2012 r. ceny jabłek na rynkach hurtowych i w spółdzielniach ogrodniczych spadły o 7%, a płacone przez firmy eksportowe wzrosły o 5%. Na rynkach hurtowych wyższe były ceny bananów, truskawek, a tańsze były winogrona, gruszki, mandarynki i cytryny.
 

 

\"\"

 

Nie zmieniły się ceny pomarańcz. We wrześniu 2012 r. w relacji do września roku poprzedniego średnie ceny detaliczne owoców i ich przetworów wzrosły o 7,8%, przy wzroście cen żywności o 5,3%. Nie zmieniły się ceny owoców strefy umiarkowanej. Owoce południowe podrożały o 16,8%, a przetwory owocowe (bez owoców suszonych) o 8,0%. Jabłka potaniały o 7,1%, a gruszki o 0,2%. Droższe były pozostałe owoce. Najbardziej wzrosły ceny śliwek (o 14,0%) oraz pozostałych owoców pestkowych (o 7,5%). We wrześniu wyższe niż w sierpniu 2012 r. były ceny detaliczne bananów (o 13%) i mandarynek (o 1%). Obniżyły się natomiast ceny jabłek (o 23%), gruszek (o 20%), winogron (o 17%), śliwek (o 7%), malin (o 7%), a także pomarańcz (o 2%) i cytryn (o 1%). W firmach średnich i dużych produkcja pitnych soków owocowych i owocowo-warzywnych w sierpniu 2012 r. w relacji do sierpnia roku poprzedniego wzrosła o 9% do 39,1 tys. ton. Wyższa była produkcja wszystkich soków pitnych: warzywnych, owocowych i owocowo-warzywnych, w tym najbardziej pitnych soków jabłkowych (o 12%).

Wzrosła produkcja soków zagęszczonych (o 181%), a także owoców mrożonych (o 37%). Niższa była produkcja dżemów (o 18%) oraz kompotów i owoców pasteryzowanych (o 7%). W miesiącach I-VIII 2012 r. produkcja pitnych soków owocowych i owocowo-warzywnych zmniejszyła się w relacji do tego samego okresu roku poprzedniego o 9% do 258,7 tys. ton. Najbardziej obniżyła się produkcja soków pitnych wytwarzanych z owoców cytrusowych (o 11%). Produkcja soków zagęszczonych wzrosła dwu i półkrotnie, owoców mrożonych o 7%, kompotów i owoców pasteryzowanych o 5%, a dżemów o 4%.

 We wrześniu 2012 r. wyższe niż we wrześniu 2011 r. były średnie ceny zbytu wszystkich objętych analizą przetworów owocowych (z wyjątkiem dżemu z czarnej porzeczki, który potaniał o 12%). Najbardziej (o 14%) zwiększyły się ceny zbytu soku jabłkowego. W sierpniu 2012 r. rozmiary eksportu owoców świeżych były o 23%, a przetworów owocowych o 18% wyższe niż w sierpniu roku poprzedniego. O wzroście eksportu owoców świeżych zadecydowało zwiększenie sprzedaży gruszek (o 111%), jabłek (o 55%), a także truskawek. W grupie przetworów owocowych najbardziej wzrósł eksport zagęszczonego soku jabłkowego (98%) i owoców mrożonych (o 24%).

W wyniku wzrostu przeciętnych cen eksportowych wpływy z eksportu owoców świeżych wzrosły bardziej niż wolumen sprzedaży. Natomiast w wyniku spadku cen koncentratu soku jabłkowego i mrożonych owoców, mniej niż wolumen sprzedaży wzrosły wpływy z eksportu przetworów owocowych. Łączne wpływy z eksportu owoców i ich przetworów zwiększyły się w relacji do sierpnia 2011 r. o 11% do 145,1 mln euro. Niższy był wolumen importu owoców świeżych (o 19%). Decydujące było zmniejszenie przywozu owoców cytrusowych (o 32%), winogron (o 31%), brzoskwiń i nektarynek (o 20%), a także jabłek (o 51%).

Przywóz owocowych przetworów wzrósł o 4%. Większy był import owocowych soków zagęszczonych i suszy, a mniejszy pozostałych przetworów. Wzrost cen importowych większości owoców świeżych i ich przetworów spowodował mniejszy niż wolumenu spadek wartości przywozu tych produktów (o 15% do 117,5 mln euro). Dodatnie saldo obrotów owocami i ich przetworami wyniosło 27,6 mln euro wobec 13,9 mln euro w sierpniu 2011 r. W okresie I-VIII 2012 r. dodatnie saldo handlu owocami i ich przetworami wyniosło 295,6 mln euro, wobec 21,8 mln euro w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrost salda spowodowany był zwiększeniem o 25% wartości eksportu i obniżeniem o 5% wartości
importu.

Źródło: Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here