Owoce i warzywa tańsze niż rok temu

Większość warzyw i owoców jest tańsza niż przed rokiem – informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

 

\"rolnictwo,
 

Wszystkie warzywa produkcji polskiej są w sprzedaży, nawet jest już zielona papryka. Teraz w ofercie Rynku w Broniszach jest ona w cenie od 3 do 4 zł za kilogram (opakowania 5 kg).

Tańsza jest młoda kapusta. Sztuka kosztuje 1 zł – 1,50 zł, a więc o połowę mniej niż rok temu. Natka pietruszki i koperek sprzedawane w mendlach (15 szt) są w cenie poniżej 1 złotego za sztukę. Z kolei koperek kosztuje do 60 groszy za mały pęczek, czyli 9 zł za mendel, a natka 12 złotych.

Tanie są także pomidory. Na Rynku Hurtowym w Broniszach cena 6 kilogramowego opakowania kształtuje się w przedziale od 13 zł do 19 zł. Za malinowe trzeba zapłacić 20 – 26 zł za opakowanie. Pochodzące z upraw polowych i spod osłon rzodkiewki można dostać w cenie już poniżej 1 zł za pęczek. Tegoroczna cebula obierana sprzedawana jest w cenie od 2 do 3,5 zł za kilogram (opakowania po 5 kg).

Są również brokuły i fasolka szparagowa (tania jak o tej porze roku), po 7,5 zł za kilogram, w opakowaniach po 5 kg. Z każdym dniem rosną dostawy bobu, kalarepy i ogórków. W ofercie handlowej jest kilka odmian sałat.

– W ostatnich dniach mniejsze są dostawy młodych ziemniaków, przez co ceny są o 10 proc. wyższe w porównaniu z cenami sprzed roku. Jednak należy podkreślić, że owe 10 proc. to tylko 10 groszy więcej. Polskie młode ziemniaki, odmiany Irga sprzedawane są w cenie 23 – 30 zł za worek 15 kilogramowy – czytamy w komunikacie Rynku.

Krajowe czereśnie, wczesnych odmian, sprzedawane są w opakowaniach od 5 do 20 kg. Ceny kilograma kształtują się na poziomie od 5 do 10 zł., i są uzależnione od odmiany i wielkości owoców. Droższa jest jasna Vega i o czerwonych owocach Van.

Nowoczesne, delikatesowe odmiany truskawek z plantacji nawadnianych są droższe w porównaniu do owoców z plantacji ekstensywnie prowadzonych. Ubiegłoroczna susza spowodowała straty w plantacjach bez nawodnienia. Stąd duże rozpiętości cenowe tych owoców, od 4 do 6 zł za kilogram.

W opinii producentów, o ile nie wydarzy się nic niesprzyjającego w pogodzie, powinno być sporo moreli, brzoskwiń i jabłek. Gorzej może być z gruszkami, bo owoce słabo zawiązały, z powodu braku słońca w okresie wiązania owoców.

Redakcja AgroNews, fot. Rynek Hurtowy Bronisze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here