Oziminy się budzą

Jest dopiero połowa lutego, ale aura za oknem iście wiosenna. Słupki termometrów w Polsce od kilku dni pokazują wartości powyżej 10 stopni C. I wszystko wskazuje na to, że tak będzie przez najbliższe trzy tygodnie. Niestety, taka pogoda o tej porze roku nie sprzyja oziminom, które miejscami wznowiły wegetację. Jeśli pojawi się mróz, rozhartowane rośliny nie przetrwają.

Długotrwale utrzymujące się dodatnie temperatury w lutym to spore niebezpieczeństwo dla ozimin. Meteorolodzy przewidują, że w ciągu najbliższych trzech tygodni słupki termometrów wskażą nawet 10 stopni Celsjusza.

<<Advertisement > >

Niestety, dłuższe ocieplenie może być sygnałem dla niektórych gatunków zbóż do wznowienia wegetacji. Zresztą na niektórych plantacjach już można zauważyć pierwsze przyrosty.

– Sprawdziłem w kilku miejscach na swoim polu, i okazuje się, że pszenica poczuła wiosnę i wznawia wegetację, o czym świadczą białe przyrosty korzeni – mówi w rozmowie z nami pan Jarosław spod Płocka.

Rolnik obawia się, że jeśli pojawią się gwałtowne mrozy na polach mogą wystąpić poważne uszkodzenia.

– Największe zagrożenie stanowią teraz ewentualne przymrozki. Jeśli spełnią się przepowiednie synoptyków, i w nocy pojawią się temperatury ok. – 7 stopni C, wówczas roślinom grozi wypadnięcie. Obawiam się takiego scenariusza, zwłaszcza że dawno nie było tak wysokich temperatur w lutym – przyznaje w rozmowie z nami Krzysztof Bojar, wiceprezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − two =