Oziminy: ślimaki w natarciu

W tym roku presja ślimaków w uprawach ozimych jest szczególnie silna ze względu na warunki pogodowe. Należy jak najszybciej uporać się z tymi szkodnikami, których żerowanie jest szczególnie groźne w okresie wschodów.

ślimaki, rzepak, zboża, oziminy, PROCAM, liście

Jesienią w oziminach coraz częściej pojawiają się ślimaki nagie. Szczególnie smakuje im młody rzepak. A dla tej uprawy żerowanie ślimaków jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jesienią. Po pierwsze zjadają one siewki, więc na polach mogą pojawić się puste place. A po drugie wygryzają dziury wewnątrz liści lub tworzą żery zatokowe przy brzegu blaszki liściowej. Najczęściej szkodniki te żerują w nocy, a w dzień chowają się pod grudami ziemi.

W ostatnich dniach w wielu regionach po dość intensywnych opadach atmosferycznych można zauważyć postępujące żerowanie ślimaków bezskorupowych z rodziny pomrowikowatych.

– Szczególnie należy zwrócić uwagę na punktowe żerowanie szkodników, tam gdzie mamy glinę w podłożu oraz przy rowach i innych ciekach wodnych – wyjaśniają doradcy PROCAM.

Jak rozpoznać obecność ślimaków na polu?

Jeśli widoczne są ślady śluzu na roślinach i glebie, oznacza to, że w uprawie pojawili się nieproszeni goście. Tej jesieni liczne występowanie tych szkodników notuje się zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie rowów, wilgotnych łąk, nieużytków oraz ogrodów działkowych, skąd mogą przemieścić się na zasiewy upraw rolniczych.

Kiedy podjąć decyzję o zwalczaniu szkodników?

Miarodajne obserwacje liczebności ślimaków można przeprowadzić z wykorzystaniem pułapek do odłowu ślimaków, wykładanych na plantacji tuż po wysiewie nasion.

PIORiN zaleca wykonanie zabiegu chemicznego w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości, wynoszącego:

  • bezpośrednio po siewie i w okresie wschodów:
    • zniszczenie 5 proc. siewek
    • w przypadku wyłożenia pułapek – stwierdzenie 2-3 ślimaków średnio na 1 pułapkę sprawdzaną 2-3 razy w tygodniu;
  • w fazie 1-4 liści i w fazach późniejszych:
    • zniszczenie 10 proc. roślin w stopniu silnym, tj. zniszczony pąk wierzchołkowy i uszkodzenie ponad 50 proc. powierzchni liści.
    • w przypadku wyłożenia pułapek – stwierdzenie 4 lub więcej ślimaków średnio na 1 pułapkę sprawdzaną 2-3 razy w tygodniu.

Kamila Szałaj, fot. PROCAM

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics