Ceny jabłek drastycznie spadły. Zmowa cenowa przetwórni?

Lubelska Izba Rolnicza zwraca uwagę na drastyczny spadek ceny skupu jabłek z 0,59 zł/kg do 0,45 zł/kg. Podejrzewa, że mogło dojść do zmowy cenowej na rynku jabłek. Z kolei Związek Sadowników RP apeluje o nieoddawanie jabłek do skupu w tej sytuacji.

jabłka, ceny jabłek, Mirosław Maliszewski, ceny jabłek, Antoni Skura, Lubelska Izba Rolnicza

To nie koniec złych wiadomości dla sadowników. Pojawiły się przypuszczenia, że podmioty skupujące planują jeszcze obniżyć cenę.

– Czy w takiej sytuacji można mówić o poważnym traktowaniu i szanowaniu naszych sadowników? – czytamy w stanowisku Lubelskiej Izby Rolniczej.

Izba zauważa, że tegoroczne zbiory są znacznie mniejsze i słabsze niż w ubiegłym roku.

– Wówczas niska cena skupu była podyktowana nadprodukcją, a teraz? – zastanawia się Antoni Skura, wiceprezes LIR.

– Niestety po raz kolejny niektóre zakłady przetwórcze, które niemal zmonopolizowały sektor, podjęły próbę niczym nieuzasadnionej obniżki cen skupu jabłek do przetwórstwa. W ślad za tym mogą spaść ceny owoców deserowych – uważa Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Apeluje do sadowników, by nie ulegali panice i nie dostarczali jabłek do skupów, w sytuacji gdy ich cena jest rażąco niska.

– Cena musi wzrosnąć, bo jest zapotrzebowanie na nasz koncentrat na rynkach międzynarodowych i nie ma on obecnie żadnej poważnej konkurencji. Niech doświadczenia poprzedniego sezonu nas nauczą, że warto nieraz poczekać, przytrzymać jabłka, bo cena z pewnością znów wzrośnie. Pokażmy, że umiemy rozsądnie reagować w takich momentach.
Nie ulegajmy panice i w takich momentach, jak obecny ograniczmy sprzedaż, albo nawet ją czasowo wstrzymajmy – apeluje Maliszewski.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here