Pakiet osłonowy dla polskich rolników

Rząd chce pomóc rolnikom i doprowadzić do tego, aby nadmiar zboża został wyeksportowany jeszcze przed najbliższymi żniwami. Dlatego Rada Ministrów w przyjętym pakiecie pomocowym proponuje dopłaty do tony zboża. Wnioski można składać do 5 czerwca br. Ma to ochronić rolników przed skutkami wojny w Ukrainie.

Ministrowie podczas konferencji.
Pakiet osłonowy dla polskich rolników

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów ochroni rolników

Szerokie otwarcie granic Unii Europejskiej, w tym także naszej, spowodowało zwiększony napływ zbóż z Ukrainy. Skutkiem tego była destabilizacja polskiego rynku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które wesprze polskich rolników. 

– Rozporządzenie przyjęte przez Radę Ministrów ma osłonić rolników przed skutkami tych negatywnych zmian. Służy temu, żeby nadmiar zboża, który znajduje się wciąż w magazynach, u polskich rolników i w firmach, wyeksportować przed najbliższymi żniwami – mówił podczas konferencji prasowej szef KPRM Jan Grabiec.

Rząd pracował nad rozwiązaniami dla polskiej wsi od wielu tygodni. Wsparcie dla rolników zostanie sfinansowane z Funduszu Pomocy.

Dopłaty dla rolników

Rozwiązanie ma charakter przejściowy i służy zdjęciu nadwyżki zbóż z polskiego rynku.

– Rolnicy, którzy sprzedali zboże między 1 stycznia a 10 marca, dostaną pomoc 200 zł do tony pszenicy i innych zbóż. A w okresie od 11 marca do końca maja – 300 zł do tony. To przekłada się też na konkretną pomoc do hektara pszenicy – 1620 złotych w okresie od 11 marca do końca maja i analogicznie mniej w okresie od 1 stycznia do 10 marca – tłumaczył Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak.

– Środki będą wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji, która posiada dokumentację i wszystkie informacje o stanie zasiewów – zapowiedział Minister Rolnictwa Czesław Siekierski. 

Rolnicy, którzy już dokonali sprzedaży swoich plonów po zaniżonych cenach, nie zostaną pokrzywdzeni.

– Nie chcemy stawiać w złej sytuacji tych rolników, którzy po spotkaniach z Premierem postanowili sprzedać zboże po zaniżonych cenach. Oni nie stracą, ponieważ uzyskają odpowiednie wyrównanie,  aby mogli kontynuować działalność bez zakłóceń – mówił Jan Grabiec.

Zmiany w Zielonym Ładzie

Premier Donald Tusk oraz przedstawiciele rządu wielokrotnie spotykali się z przedstawicielami rolników. Rozmowy dotyczyły także zmian zapisów Zielonego Ładu.

– Naszemu rządowi udało się w ciągu ostatnich 4 miesięcy pod tym względem bardzo wiele, ale to nie koniec. Oczywiście nadal nasze prace będą koncentrowały się na tym, żeby w sytuacji pojawienia się potężnego zagrożenia Unia Europejska skupiła się na pomocy i ochronie rolnictwa, nie zaś na stawianiu warunków i wymagań, które przekraczają dzisiaj możliwości organizacyjne i możliwości działania, jeśli chodzi o produkcję rolną – mówił szef KPRM.

Parlament Europejski poparł korekty w Zielonym Ładzie. Rolnicy będą zwolnieni z części wyśrubowanych wymogów środowiskowych, zmniejszone zostaną także obciążenia administracyjne. Przede wszystkim zniesiony zostaje obowiązek ugorowania. 

Powołanie stałych zespołów konsultacyjnych

Uruchomione zostaną także zespoły konsultacyjne przedstawicieli protestujących i przedstawicieli rządu.

– Uruchamiamy zespoły problemowe, w skład których będą wchodzili eksperci i przedstawiciele różnych organizacji rolników. Będziemy tam mówić o poszczególnych sprawach w rozbiciu na różne sektory. Będziemy poruszać sprawy bieżące i przyszłościowe – zapowiedział Czesław Siekierski.

Od 1 stycznia 2025 roku Polska będzie współkształtować politykę Unii Europejskiej. Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej daje nam możliwość ustalania priorytetów unijnych prac.

Źródło: gov.pl

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Dopłata doplatą poganiana. Szkoda że w portfelu coraz mniej. Zacznijmy od tego że zbóż na rynku jest zbyt dużo. W ostatnich suchych latach wielu rolników przerobiło na pola uprawne nawet torfowiska które wyschły. Nie można doplacać bez końca. Najlepiej wyjdą Ci którzy załatwią sobie lewe faktury, czysty pieniądz …

    • Dopłata to jest dla cwaniaków watowcow co wystawia sobie lew e faktury a rolnik ryczałtowy sprzedał zboże hodowcy też ryczałtowemu i nie ma faktury no nie może jej wystawić pomimo że przelew był na konto Watowcy nie muszą mieć potwierdzeń przelewów tylko faktura która sami wystawia Do kukurydzy dostali nawet bez faktury wszyscy Ryczaltowiec powinien okazać przelew jako pitwierdzenie

  2. Rolnik ma Wyżyć z Pola Nie dopłat Jałmużny Akces Do UNi Europejskiej podpisywaliśmy na Warunkach równości Państwa a teraz Rasistowskie traktowanie Polaków Odbieranie Wolności Prawa Konstytucji POLACY Dać Rządzącym Rok Czasu do Załatwienia Zielonego ładu przywróci Wolność Państw Polska jest Kolonią Niemiec od 20 Lat Co POLACY Naród nie miał zapis Zielony Ład Uchodźców też nie ma zapisu i Zgody na łamanie Konstytucji Rok Czasu Załatwić Rządzący mają Załatwić powrót do Zapisu Akcesji Wstąpienia do UNII Czy POLACY Są za Przywróceniem Zapisu Akcesji i Czy kiedy kolwiek wyrazili zgodę na Rozrzedzanie Do obecnych Zapisu Zawlaszenie Poza zapisanych W umowy akcesyjnych i Czy Wyrażają zgodę na obecnym etapie Łamania i Zawlaszenie poza traktatami Zapisu Zielony Ład Jeżeli Elity Rządzące wybrani przez Naród Polski Nie Załatwią Wolą większą Narodu Naród Polski ma się wypowiedzieć w Referendum nie Uwlaszonych Pasożytów Państwa na Stanowisku UNi Europejskiej posadach POLACY Naród Zobaczą Kto Krajem Rzadzi Czy są za Polakami Czy za UNI Gdzie jest Dyrektorem Niemiec I Po Roku Zapytać Naród Polski w Referendum o Polexit będzie Zastosowanie Narodu Polskiego Przez rok Wyżywienie Narodu Polskiego Pistory Ale Nie będą Polexitu Bo Gdzie tą Nanwieksza Skorumpowana Sitwa Pasożytów Europy Znajdzie Prace POLACY Rolnicy Solidarności Związki Zawodowe Solidarności Wszyscy POLACY Politycy POLACY to Skorumpowani Smalciwnicy walczą o swoje Interesy Kosztem Naródu Milionów POLAKOW Uczciwych Ludzi Polaków Co kochają Polskę nie Mamone Judaszowe Srebrniki

  3. Wszystko dobrze cześć Rolników zadowolona na tegoroczne żniwa znowu wysypią do magazynu i będą czekać na dopłaty . A co z tymi co sprzedali prosto z pola bo musieli, koszty produkcji jednakowe,a zostali bez żadnej pomocy. W dalszym ciągu jest podział.Dlaczego Rząd nie zrobił jednej ustawy dla wszystkich. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie. My też jesteśmy Rolnikami i mamy kredyty.

    • Tak samo było z paliwem zwrot akcyzy ci co kupili w pierwszej połowie roku dostali 1.46 a druga połowa dostała po 2 zl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W ciągu 5–10 lat spodziewane duże wzrosty sprzedaży żywności ekologicznej

Już blisko 80 proc. polskich konsumentów deklaruje kupowanie żywności ekologicznej – wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej przez Stowarzyszenie Delta Partner. Ten odsetek sukcesywnie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics