Pasze GMO do 2016 r.

3. sierpnia br. odbyło się 26. posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rozpatrzenia wniosku o zmianie ustawy o paszach.

Senatorowie zaakceptowali bez poprawek znowelizowaną ustawę o paszach. Zakłada ona możliwość karmienia zwierząt paszami GMO do końca grudnia 2016 r.

Za zaakceptowaniem noweli bez poprawek opowiedziało się 57 senatorów, 30 było przeciwnych, a 4 wstrzymało się od głosu. Wcześniej akceptacji nie uzyskał wniosek o odrzucenie noweli w całości – głosowało za nim 29 senatorów, 58 było przeciwnych, a 4 wstrzymało się od głosu.

Wniosek o skierowanie na posiedzenie plenarne Senatu znowelizowanej ustawy – projekt poselski PO – bez poprawek zgłosił Ireneusz Niewiarowski (PO) uzasadniając m.in. tym, że zakaz karmienia zwierząt soją modyfikowaną zmniejszy opłacalność produkcji. Jeżeli polska produkcja spadnie, to będziemy sprowadzać żywność, która została wytworzona przy użyciu pasz GMO – przekonywał senator.

Wiceminister rolnictwa Andrzej Butra poinformował, że resort jest przeciwny stosowaniu GMO, ale uwzględniając sytuację ekonomiczną w hodowli i niedobór komponentów białkowych w żywieniu zwierząt popiera ustawę. Dodał, że w żadnym kraju UE nie ma zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here