Pchełka burakowa żeruje w burakach

Na niektórych plantacjach buraka cukrowego pojawiła się pchełka burakowa. To bardzo niebezpieczny szkodnik – może spowodować całkowite zniszczenie plantacji.

pchełka burakowa, buraki cukrowe, szkodniki buraków, ochrona buraków, Decis Mega, Proteus

Żerowanie pchełki burakowej

Pchełka burakowa atakuje wczesną wiosną, zazwyczaj gdy burak jest w fazie liścieni. Żeruje na liścieniach oraz na liściach właściwych. Dorosłe chrząszcze, o długości ciała ok 2 mm, w kolorze czarnym z zielonkawym połyskiem wygryzają tkankę liścia, powodując charakterystyczne objawy tzw. okienka.

Próg ekonomicznej szkodliwości pchełki burakowej

– Progiem ekonomicznej szkodliwości pchełki burakowej są pojedyncze wyżerki na liścieniach i pierwszych liściach właściwych przy ciepłej suchej i słonecznej pogodzie, która sprzyja dalszym uszkodzeniom – informuje LIZ Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego.

Silne uszkodzenia siewek prowadzą do ich zamierania.

Zabiegi ochronne należy wykonać w godzinach wieczornych, przy użyciu jednego ze środków: Alfazot 025EC, Bulldock 025EC, Decis Mega 50 EW, Delta 50 EW, Pitbul 025EC, Proteus 110 OD, Tekapo 025 EC.

oprac. Kamila Szałaj, Redakcja AgroNews, na podst. LIZ, IOR, fot. KSC

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics