Rolnik na podwójnym gazie. Statystyki porażają

Każdego roku u 10 proc. ofiar wypadków śmiertelnych przy pracy rolniczej odnotowanych przez KRUS stwierdza się zawartość alkoholu we krwi. W 2018 roku główną przyczyną ponad 120 wypadków przy pracy rolniczej była właśnie nietrzeźwość – poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

rolnik, rolnictwo, KPP Tczew, alkohol, pijany rolnik, rolniuk na podwójnym gazie, wypadki, nietrzeźwy rolnik
We wrześniu 2018 roku na jednym z pól w gminie Gniew k. Tczewa 28-letni rolnik przejechał ładowarką kobietę. Pokrzywdzona trafiła do szpitala. Badanie wykazało, że mężczyzna był pijany. Fot. KPP Tczew

Picie alkoholu w środowisku pracy może nieść za sobą wiele dotkliwych skutków, ale przede wszystkim naraża człowieka na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Problem ten nie omija również polskiej wsi dotykając grupę zawodową, jaką są rolnicy.

Zaczynasz pracę? Nie pij!

– Spożywanie alkoholu jest wrogiem bezpiecznej pracy, prowadzi do popełniania błędów, za które najwyższą ceną jest śmierć lub kalectwo a w konsekwencji dramat całej rodziny. Każdego roku u 10 proc. ofiar wypadków śmiertelnych przy pracy rolniczej odnotowanych przez KRUS stwierdza się zawartość alkoholu we krwi – wskazuje KRUS.

Szczególnie groźne dla bezpieczeństwa rolnika oraz innych mieszkańców gospodarstwa jest podejmowanie pracy po spożyciu alkoholu, oraz jego konsumpcja w czasie i miejscu pracy. W ramach działania na rzecz zapobiegania wypadkom w gospodarstwach rolnych KRUS wielokrotnie apelował o zachowanie trzeźwości podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Z kroniki wypadków:

Rolnik podczas wchodzenia po drabinie na strop wewnątrz budynku gospodarczego spadł na betonową posadzkę. Poszkodowany doznał licznych obrażeń ciała. Został przewieziony przez pogotowie ratunkowe do szpitala, gdzie wskutek odniesionych urazów zmarł. Był pod wpływem alkoholu. Niewątpliwie przyczyniło się to do tragedii, której można było uniknąć.

Piłeś? Odłóż kluczyki!

Jak podaje KASA, alkohol jest przyczyną wielu wypadków na polskich drogach położonych zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich. W dalszym ciągu wśród wypadków komunikacyjnych odnotowywane są te z udziałem pojazdów i maszyn rolniczych prowadzonych przez osoby pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych. Nietrzeźwy kierowca, jak i pieszy, jest zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Stwarza także niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia dla domowników i osób przebywających na terenie gospodarstwa.

– Jeżeli zachowanie kierowcy lub pieszego na drodze wzbudza podejrzenie i wskazuje, że jest on osobą nietrzeźwą, należy natychmiast powiadomić policję i nie pozwolić mu prowadzić samochodu. Tym samym można uratować czyjeś życie – przypomina KRUS.

Z kroniki wypadków:

Rolnik udał się ciągnikiem sprzęgniętym z dwiema przyczepami do lasu po drzewo opałowe. Po załadunku wracał do swojego gospodarstwa leśną drogą. Do domu jednak nie dotarł. Doprowadził do wywrócenia ciągnika, który zmiażdżył mu klatkę piersiową. Prawdopodobnie nie doszłoby do tego, gdyby kierujący był trzeźwy.

Wybór należy do Ciebie

W 2018 roku główną przyczyną ponad 120 wypadków przy pracy rolniczej była nietrzeźwość lub praca pod wpływem środków odurzających i substancji psychoaktywnych. Rolnicy powinni pamiętać, że w takich sytuacjach nie przysługuje im prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy.

Pomimo, że działania prewencyjne Kasy, jak również akcje edukacyjne Policji, Państwowej Inspekcji Pracy i wielu innych instytucji, każdego roku uświadamiają rolników o możliwych tragicznych skutkach wykonywania pracy i prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, inspektorzy prewencji KRUS wciąż odnotowują wypadki powodowane właśnie tym czynnikiem.

– Innym powszechnym i zarazem szkodliwym nawykiem jest rozpoczynanie pracy przez osoby pozornie trzeźwe, na tzw. „kacu”. W ich organizmie nie można stwierdzić obecności alkoholu, ale skutki jego spożycia są wciąż odczuwalne. Osoba taka charakteryzuje się złym samopoczuciem, często cierpi z powodu odwodnienia, odczuwając przy tym osłabienie i dekoncentrację. Będąc w takim stanie stwarza zagrożenie dla siebie i innych – przypomina Kasa.

Psychoaktywne substancje to nie tylko alkohol. Zaliczamy do nich również inne środki chemiczne o wielorakim działaniu, tj.: odurzającym, halucynogennym, pobudzającym, jak i uspakajającym oraz nasennym. Wśród nich można znaleźć lekarstwa, ale przede wszystkim są to narkotyki oraz środki zastępcze tzw. dopalacze. Związki te działają podobnie jak alkohol na ośrodkowy układ nerwowy, upośledzając funkcje mózgu oraz bardzo silnie uzależniają. Najpoważniejsze skutki ich zażywania to wypadki drogowe, przemoc, ciężkie zatrucia oraz śmiertelne przedawkowania. Przyjmowanie tych substancji często niesie za sobą nieodwracalne szkody na zdrowiu.

Z kroniki wypadków:

Rolnik pojechał autem osobowym po części do maszyny rolniczej. Jadąc drogą publiczną uderzył w inny pojazd uczestniczący w ruchu a następnie w przyczepę podczepioną do ciągnika. Poszkodowany w wyniku odniesienia wielonarządowych obrażeń zmarł. W tragicznym w skutkach wypadku ucierpiały również dwie kobiety poruszające się drugim samochodem. We krwi rolnika wykryto substancje psychoaktywne.

Redakcja AgroNews, źródło: KRUS, fot. KPP Tczew

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

dziewiętnaście − dwanaście =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Pomoc dla producentów trzody chlewnej

Pomoc wynosi 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Będzie wypłacana wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch). – To...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE