Pędraki i rolnice rozpoczęły żerowanie

We wrześniu rolnice i pędraki przystępują do ataku. IOR PIB w Poznaniu sygnalizuje, że pojawiły się one w wielu uprawach. Na uszkodzenia szczególnie narażone są oziminy.

 

\"rolnictwo,
Rolnica

Rolnice i pędraki są polifagami, czyli mogą żerować na wielu roślinach uprawnych i wyrządzać szkody. Np. w ziemniakach wygryzają dziury, a wsiewki ozimin podgryzają. 

ROLNICE
Pierwsze stadia rolnic żerują na dolnej stronie liści zeskrobując miękisz, a później wyjadają małe otworki pozostawiając żyłki. W miarę wzrostu rolnic zmienia się charakter ich żerowania i zwiększa się szkodliwość. Podczas dnia chowają się w glebie, nocą podcinają rośliny. Największe szkody są wtedy, gdy żerowanie gąsienic zbiega się ze wschodami i początkowym rozwojem roślin.

Jak zapobiegać?
Zabiegiem ograniczającym liczebność rolnic jest podorywka wykonana bezpośrednio po zbiorze roślin oraz głęboka orka jesienna. Podczas tych zabiegów znaczna część gąsienic ginie mechanicznie lub jest zjadana przez ptaki bądź inne zwierzęta, m.in. drapieżne chrząszcze biegaczowatych.

Jak zwlaczać?
Skuteczność zwalczania uzależniona jest od terminu wykonania zabiegu. Należy zastosować opryskiwanie interwencyjne i używać insektycydu zarejestrowanego do ochrony określonego gatunku uprawy.

PĘDRAKI
Rozwój pędraków trwa w naszych warunkach cztery lata i w tym okresie odżywią się podziemnymi częściami roślin. Najbardziej żarłoczne są w drugim i trzecim roku życia.

\"rolnictwo,
Pędrak


Jak zapobiegać?

Najprostsze zwalczanie pędraków w naszych warunkach polega na starannym uprawianiu roli. Należy wykonywać orkę jesienną oraz regularnie zwalczać chwasty. Próg szkodliwości dla pędraków wynosi 3-6 larw na 1 m2.

Należy wykonywać głębokie orki i często spulchniać glebę, aby ograniczyć występowanie szkodników glebowych.

Redakcja AgroNews, fot. Bayer CropScience

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here