PGE zainteresowane biomasą

  Rozważania PGE wskazują na zainteresowanie budową elektrociepłowni na gaz lub biomasę. Który wariant wybierze? Wiadomo, że PGE Polska Grupa Energetyczna przedstawiła na posiedzeniu sejmowej stałej podkomisji do spraw energetyki swoje plany inwestycyjne do 2020 roku. Okazało się, że PGE rozważa zbudowanie w Gdańsku wielkiej elektrociepłowni na biomasę –  informuje Portal Gospodarczy www.wnp.pl.

  Edyta Krasuska, dyrektor Departamentu Inwestycji PGE powiedziała, że jest jeszcze projekt elektrociepłowni Gdańsk. Projekt ten jest we wstępnych fazach przed inwestycyjnych analiz i tutaj rozważane są dwa warianty. Pierwszy wariant to postawienie dwóch bloków gazowo- parowych o mocy około 400-450 MW. Drugi wariant to postawienie dwóch bloków opalanych biomasą o mocy 225-275 MW każdy – jak podaje Portal Gospodarczy.

  "W sumie, jak wynikało z przedstawionych informacji, PGE chce do 2020 roku zwiększyć swoje moce zainstalowane z obecnych około 12,4 GW do 18,2 GW. Projekty w zakresie energetyki odnawialnej obejmujące m.in. elektrownie wiatrowe i biogazownie, mają w tym planie ważną rolę do odegrania. PGE ma deficyt zielonej energii w stosunku do obowiązku jej sprzedaży i sporo wydaje na zakup zielonych certyfikatów. PGE dąży do zmiany tej sytuacji.

  – Od roku 2016 – 2017 ilość zielonych certyfikatów generowanych w grupie będzie pozwalała nam nie pozyskiwać już tych certyfikatów spoza grupy – ocenił Marek Szostek, wiceprezes PGE Polska Grupa Energetyczna" – informuje www.wnp.pl.

  Energia ze źródeł odnawialnych będzie coraz bardziej popularna. O tym jak bardzo potrzebny jest rozwój tej gałęzi gospodarczej przypomina nam pakiet energetyczno-klimatyczny, który Polska zobowiązała się wypełnić. Zapisano w nim, że wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w finalnym zużyciu energii ma wynieść 15 proc. w 2020 roku.
   

  Redakcja AgroNews
  fot. sxc.hu

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here