Zdrowa, transgeniczna świnia

Narządy do przeszczepu od transgenicznej świni? Już wkrótce może się to okazać prawdą…

Pierwszy okaz zmodyfikowanej genetycznie świni wyhodowano w Żernikach Wielkich pod Wrocławiem. Dzięki zniesieniu bariery immunologicznej jej narządy mogą zostać przeszczepione człowiekowi. Zdrowy i przystojny tucznik z ludzkimi genami to w tej chwili prawdopodobnie najdroższa i najbardziej niezwykła świnia w Europie.
Trzeba było lat doświadczeń wielu naukowców zanim pojawił się taki efekt: zdrowa, transgeniczna świnia.

Jacek Jura – Instytut Zootechniki w Krakowie: Posiada gen, który będzie umożliwiał wykorzystanie narządów pochodzących od takich transgenicznych zwierząt do przeszczepienia u ludzi.

Jeśli przeszczepimy człowiekowi narząd od zwykłej świni, dojdzie do odrzucenia przeszczepu – tłumaczy profesor Zdzisław Smorąg.

Prof. Zdzisław Smorąg – Instytut Zootechniki w Krakowie:
Trzeba pokonać barierę immunologiczną.

To właśnie najtrudniejsze zadanie. Naukowcy wprowadzili ludzki gen do komórki rozrodczej zwierzęcia. Po setkach nieudanych prób udało się. Jedno jedyne prosię w całym miocie miało pożądane cechy.

Joanna Abramczyk – stacja badawcza trzody chlewnej w Żernikach Wielkich: Jest to knurek o żywym temperamencie. Ciekawski, oswojony.

To dopiero pierwszy krok – zastrzegają się naukowcy.

Prof. Zdzisław Smorąg – Instytut Zootechniki w Krakowie: Kiedy przyjdzie ten czas, kiedy powiemy, że mamy stado transgenicznych świń, zmodyfikowanych tak, by mogły być dawcami nerek, serca, wątroby u człowieka – to kwestia czasu, perspektywa nie tak odległa.

Cenny knur jest oczkiem w głowie hodowców.

Mirosław Koska – stacja badawcza trzody chlewnej w Żernikach Wielkich: Mamy nadzieje, że teraz, gdy zwykła produkcja nie gwarantuje przychodów, stado takich świń to nadzieja dużych dochodów dla fermy.

A przede wszystkim szansa i nadzieja dla wielu chorych oczekujących na organy do przeszczepu”
– podała Redakcja Rolna TVP.

Pozostaje jeszcze tylko kwestia moralna…

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here