Pierwsze ognisko ASF u świń na Podkarpaciu

ASF u świń na Podkarpaciu! Wirus afrykańskiego pomoru świń przekracza kolejne granice. Tym razem chorobę po raz pierwszy stwierdzono w woj. podkarpackim.

rolnik, rolnictwo, ASF, portal rolny, ASF u świń na Podkarpaciu,

Pierwsze ognisko ASF u świń na Podkarpaciu

Stało się to, czego obawiali się hodowcy trzody chlewnej w Polsce. Wirus ASF przekroczył kolejną granicę. Tym razem pojawił się w woj. podkarpackim. Choroba zaatakowała w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń. Chlewnia znajduje się w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim. To 184 przypadek choroby wśród świń w Polsce, ale PIERWSZY na Podkarpaciu.

Dotychczas wirus występował w czterech województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Gminy Cieszanów, Lubaczów i Oleszyce z restrykcjami

Jak poinformowała PAP Waksmundzka-Szarek, w związku z wystąpieniem choroby zostanie wydane stosowne rozporządzenie powiatowego lekarza weterynarii w Lubaczowie. Chodzi o określenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem ASF oraz sposobu ich oznakowania oraz zakazów i nakazów wydanych na tych obszarach. Rozporządzenie obejmie tereny gmin Cieszanów, Lubaczów i Oleszyce.

ASF u świń na Podkarpaciu to nie koniec

Pojawienie się choroby w kolejnym województwie bardzo zaniepokoiło hodowców.
Zdaniem dyrektora biura „POLSUS” dr. inż. Tadeusza Blicharskiego wirus będzie się rozprzestrzeniał dalej.

– Rozprzestrzenianie się wirusa w tej chwili jest już nieuniknione. Boimy się chwili, gdy pomór dotrze do województw, gdzie znajdują duże fermy świń – mówił kilka miesięcy temu w rozmowie z nami dr. inż. Tadeusz Blicharski.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here