Pierwsze ognisko ASF w Lubuskiem potwierdzone! 24 tys. świń do likwidacji

Na fermie trzody chlewnej w powiecie nowosolskim, w woj. lubuskim, wykryto pierwsze w tym województwie ognisko ASF w stadzie trzody chlewnej. Trzeba będzie zlikwidować prawie 24 tys. świń.

ASF, świnie, walka z ASF

Pierwsze w 2020 r. ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 746 świń (6904 loch, 16037 prosiąt, 776 warchlaków i 29 knurów), położonym w miejscowości Niedoradz, w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. W gospodarstwie była prowadzona produkcja prosiąt i warchlaków, nie utrzymywano tuczników.

Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (tzw. „czerwona strefa”).

W województwie lubuskim  obszar objęty ograniczeniami został ustanowiony w listopadzie 2019 r., po stwierdzeniu pierwszego przypadku choroby u dzików na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 16 listopada 2019 r. W powiecie nowosolskim od listopada 2019 r. do dnia dzisiejszego stwierdzono 146 przypadków ASF u dzików.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

1 KOMENTARZ

  1. I zobaczcie Państwo: zostało wyznaczone tz. że tam nie ma ogniska, tylko musi być.
    Wszystko to po to aby wyłudzić miliony euro z UNI na walkę z ASF. Drodzy hodowcy, trzymajcie się razem i nie dajcie się hitlerowskiemu systemowi inaczej za rok czy dwa nie będzie w Polsce Polskiej produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here