Zapraszamy na pierwszy Piknik Odnawialnych Źródeł Energii

Prezentacje, pokazy, warsztaty, mini regaty łódek solarnych i konkursy na świeżym powietrzu odbędą się 24 września w Szczecinie w ramach pierwszego Pikniku Odnawialnych Źródeł Energii. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni naukowej znajdą się m.in. stanowiska edukacyjne opracowane przez zespoły projektów „INT190” i „INT205” i przygotowane przez pracowników Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Wydziału Techniki Morskiej i Transportu, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, Wydziału Ekonomicznego oraz gości Pikniku OZE.

Piknik OZE już 17.09.2021r.

Podczas pikniku pasjonaci odnawialnych źródeł energii będą wyjaśniać oraz prezentować jak wyglądają pompy ciepła, opowiedzą o wybranych technikach pomiarowych powietrza, zaprezentują to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. W strefie dla aktywnych będzie można ocenić swój ślad węglowy oraz dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo segregować odpady. Każdy z gości będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w podczerwieni. Uczestnicy wydarzenia zapoznają się ze zjawiskami, które związane są z pracą turbin wiatrowych.

Popularyzatorzy przybliżą wszystkim gościom pikniku świat ekologii w różnych dziedzinach – turystyce, budownictwie, transporcie. Młodzież będzie mogła również posłuchać o tym, w jaki sposób do neutralności klimatycznej zmierzają inne państwa.

Edukatorzy zabiorą uczestników pikniku w podróż zrównoważonym transportem, podczas której zapoznają się z tradycyjnymi i współczesnymi rozwiązaniami ekologicznymi w komunikacji miejskiej. Dodatkowo w ramach projektu „INT 205” odbędą się wyścigi łódek solarnych.

Szkoły, które zgłosiły chęć udziału w wyścigu otrzymały wcześniej zestawy do budowy łódek napędzanych energią słoneczną (mały panel PV, silniczek, śmigiełko). Dlatego też, uczestnicy konkursu stawią się na wyścig z własnoręcznie zbudowanymi łódkami, które zostaną wypuszczone w basenie ustawionym na placu wydarzenia. Konkurencja zostanie rozegrana w dwóch kategoriach – na najszybszą oraz najpiękniejszą łódkę solarną – tłumaczy dr inż. Dorota Leciej-Pirczewska, współorganizatorka pikniku.

Na parkingu przed Wydziałem Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT będzie można zagrać w „Mobiliadę” – grę planszową promującą zrównoważony transport.

Ideą powstania gry jest zarówno edukacja w zakresie podstawowych pojęć dotyczących mobilności, jak i promocja korzystania ze środków transportu publicznego, poszerzanie wiedzy o potencjale turystycznym regionu oraz prezentacja szeregu ciekawych inicjatyw i projektów realizowanych na terenie obszaru metropolitalnego. Gra skierowana jest zarówno do indywidualnych mieszkańców, turystów odwiedzających nasz region, jak i do placówek oświatowych i organizacji pozarządowych, gdzie może stać się jedną z pomocy edukacyjnych przy prowadzeniu zajęć z tematyki transportu, świadomości ekologicznej czy znajomości regionu – tłumaczy dr inż. Karolina Kurtz-Orecka, organizatorka pikniku.

Gra planszowa „Mobiliada, czyli rodzina Mobilków w podróży” powstała w ramach projektu „LAST MILE – Zrównoważona mobilność na obszarze ostatniej mili w regionach turystycznych” realizowanego przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Piknik Odnawialnych Źródeł Energii odbędzie się w piątek, 24 września, w godz. 9.00-16.00 na parkingu Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT przy al. Piastów 50 A. Patronat honorowy nad wydarzeniem oraz konkursami objął rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Jacek Wróbel. Zwieńczeniem pikniku będzie uroczysty finał konkursów OZE.

Piknik OZE skierowany jest do młodzieży szkolnej i akademickiej, mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego oraz słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu INT190 MoRE „Modelowy Region Energii Odnawialnych Wysp Uznam i Wolin” we współpracy z projektem INT205 „Energia+Technologia=Szkoła+Zawód – Technologie energii odnawialnej w szkołach – dla wykwalifikowanych pracowników przyszłości”. Oba koncepty wspófinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg VA MV/BB/PL.

PROGRAM:

9.00 – Oficjalne rozpoczęcie Pikniku OZE

9.20 – Otwarcie konkursu dla aktywnych – konkurs realizowany podczas Pikniku OZE

9.30 – Zgłoszenia chętnych do gry „Mobiliada” – runda 1 (4-8 osób)

9.45 – „Mobiliada” – runda 1

10.00 – Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie „OZE w obiektywie“

10.15 – Pierwszy cykl krótkich prelekcji o tematyce ekologicznej

11.00 – Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie wiedzy o OZE

11.15 – Drugi cykl krótkich prelekcji o tematyce ekologicznej

11.30 – Zgłoszenia chętnych do gry „Mobiliada” – runda 2 (4-8 osób)

11.45 – „Mobiliada” – runda 2

12.00 – Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na haslo promujące OZE „Jestem za OZE“

12.15 – Trzeci cykl krótkich prelekcji o tematyce ekologicznej

13.00 – Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na najlepszą interpretację wyników pomiaru jakości powietrza

13.15 – Czwarty cykl krótkich prelekcji o tematyce ekologicznej

13.30 –  Zgłoszenia chętnych do gry „Mobiliada – runda 3 (4-8 osób)

13.45 –  „Mobiliada” – runda 3

14.00 – Wyścigi łódek solarnych we współpracy z projektem INT205 Technologie energii odnawialnej w szkołach – dla kwalifikowanych pracowników przyszłości

14.30 – Debata oksfordzka o tematyce OZE

15.45 – Losowanie zwycięzców konkursu dla aktywnych i wręczenie nagród

15.50 – Zamknięcie zwiedzania stoisk

15.50 – Oficjalne zakończenie Pikniku OZE

Źródło: zut.edu.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics