PIORiN kontroluje nawozy. Na co inspekcja zwraca uwagę?

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Oddziału w Człuchowie kontrolują nawozy. Sprawdzają czy są prawidłowo oznakowane, czy podana jest nazwa i adres producenta, zarejestrowana nazwa handlowa, dane o deklarowanej zawartości składników pokarmowych, dane dotyczące formy lub rozpuszczalności składników pokarmowych, masa netto nawozu oraz czy są zaopatrzenie w instrukcję stosowania i przechowywania nawozów.
PIORiN kontroluje nawozy
Każdy rolnik podejmując decyzję o zastosowaniu nawożenia w swoich uprawach musi przyjąć strategię dotyczącą stosowania i wpływu ich na produkcję żywności. Ogromny rynek nawozów w Polsce oraz ich różnorodność zmuszają producentów rolnych do analizy ich stosowania.

Aby przyswajalność przez rośliny składników zawartych w nawozach była na wysokim poziomie a ich wpływ na środowisko nie powodował negatywnych skutków, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa  w ramach swoich zadań ustawowych sprawuje nadzór nad rynkiem nawozów przeprowadzając:

kontrole wprowadzania do obrotu i konfekcjonowania nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin;

– kontrolę znakowania i pakowania nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin.

W ramach przeprowadzanych kontroli pobierane są również próbki nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin do badań laboratoryjnych.

Najlepiej zakupić produkt u sprawdzonego dystrybutora

Chcąc mieć pewność, że nawóz będzie spełniał powyższe wymagania, najlepiej zakupić produkt u sprawdzonego dystrybutora, pochodzący z pewnego i zaufanego źródła produkcji. Każdy podmiot gospodarczy wprowadzający do obrotu na terenie Polski nawóz lub środek wspomagający uprawę roślin musi wykazać, że produkty są wprowadzane zgodnie z przepisami rozporządzenia (UE) 2019/515 oraz, że spełniają przepisy art. 5 ustawy o nawozach i nawożeniu.  Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o nawozach i nawożeniu, nawozy oraz środki wspomagające uprawę roślin, o których mowa w art. 3 ust. 2 (tj. nawozy organiczne, organiczno-mineralne, mineralne nieoznaczone znakiem „NAWÓZ WE” i środki wspomagające uprawę roślin) są wprowadzane do obrotu na podstawie uzyskanego pozwolenia.

PIORiN kontroluje uprawy szklarniowe

Co kontrolują inspektorzy PIORiN?

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Oddziału w Człuchowie przeprowadzili kontrolę w powyższym zakresie w Spółce będącej wiodącym na rynku dystrybutorem nawozów. Podczas kontroli sprawdzono czy opakowania nawozów mineralnych zapewniają zapobieganie zagrożeniu dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Skontrolowano oznakowanie nawozów UE numerem typu oraz czy podana jest nazwa i adres producenta, zarejestrowana nazwa handlowa, dane o deklarowanej zawartości składników pokarmowych, dane dotyczące formy lub rozpuszczalności składników pokarmowych, masa netto nawozu oraz czy są zaopatrzenie w instrukcję stosowania i przechowywania nawozów.

Źródło: WIRiN Gdańsk

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics