PIORiN nadzoruje internetową sprzedaż środków ochrony roślin

Już od wielu lat nabywcy środków ochrony roślin mogą dokonywać zakupu oferowanych preparatów przez internet. Ze względu na szybki dostęp i wygodę nabywców zakup internetowy stał się bardzo popularny.
Sprzedaż internetowa uregulowana została w ustawie z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 2019 r., poz.1900 z późn. zm.), a nadzór nad jej przestrzeganiem leży w kompetencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Nabywcami środków ochrony roślin mogą być użytkownicy profesjonalni oraz nieprofesjonalni w zależności od rodzaju zamieszczonych na opakowaniu środka informacji o kategorii użytkownika.
Środki ochrony roślin to preparaty chemiczne mogące szkodzić ludziom, zwierzętom i środowisku, dlatego warto pamiętać o tym aby kupując środki ochrony roślin przez Internet, zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących ich legalności. Zakupu środków ochrony roślin należy dokonywać u zarejestrowanych przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu, będących pod nadzorem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Na podmiotowej stronie PIORiN (www.piorin.gov.pl) zamieszczony jest „Rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków”.

Z uwagi na posiadane kompetencje PIORiN, prowadzi działania monitoringowe stron internetowych, na których oferowane są środki ochrony roślin. W trakcie prowadzonych działań inspektorzy poddają weryfikacji:

• wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin,
• treść etykiety, która powinna być sporządzona w języku polskim,
• zgodność zamieszczonej oferty z treścią etykiety,
• zamieszczenie informacji przez przedsiębiorcę o konieczności spełnienia przez nabywcę wymagań wynikających z zapisów ustawy o środkach ochrony roślin,
• zezwolenie na dopuszczenie do obrotu środków ochrony roślin przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
• legalności oferowanych środków ochrony roślin.

Jakie nieprawidłowości występują najczęściej?

Do najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości podczas prowadzonych czynności kontrolnych w zakresie sprzedaży internetowej należy brak informacji ze strony przedsiębiorcy oferującego środki ochrony roślin „nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin”.
Kolejną nieprawidłowością jest fakt zakupu środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych przez osoby nie posiadające przeszkolenia w zakresie ich stosowania. Użytkownicy nieprofesjonalni coraz częściej dokonują zakupu przez Internet środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych m.in. preparatów takich jak: QUICKPHOS PELLETS 56 GE, QUICKPHOS TABLETS 56 GE.
Opisane środki ochrony roślin przeznaczone są dla osób posiadających szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji, a więc nie mogą być nabywane i stosowane przez amatorów np. działkowców. Przeprowadzone w 2019 r. kontrolne w woj. pomorskim potwierdziły w 95% dokonanie zakupu środków ochrony roślin i ich zastosowanie przez osoby nie posiadające uprawnień.
Należy pamiętać, że nieprzestrzeganie wymogów ustawy o środkach ochrony roślin przez oferujących i nabywających środki ochrony roślin przez internet, będzie skutkowało nałożeniem mandatu karnego, decyzjami o wycofaniu z obrotu i stosowania środków ochrony roślin oraz sankcyjnymi karnymi.
Źródło: PIORIN

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven + fourteen =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE