Plantacjom buraka zagraża chwościk buraka

Chwościk buraka to grzybowa choroba roślin występująca jedynie na buraku, powodowana jest przez gatunek Cercospora beticola należący do workowców. Uznaje się ją za jedną z najgroźniejszych chorób buraków cukrowych.

\"\"

 

Należy zacząć działać gdy pojawią się pierwsze objawy w postaci okrągłych, wgłębnych i dwubarwnych plam o średnicy 3-5 mm. Możemy je zaobserwować na najstarszych liściach, najczęściej w połowie okresu wegetacji. Początkowo środek plam jest biały a następnie staje się szary. Obwódka plam jest czerwona lub szarobrunatna.

Dotychczasowy przebieg pogody (ciepło i bardzo wilgotno) sprzyja szybkiemu rozwojowi i rozprzestrzenianiu się chwościka buraka. Dotyczy to zwłaszcza pól na których buraki cukrowe uprawiane są częściej niż co 4 lata, szczególnie po sobie oraz odmian bez tolerancji na tą chorobę. Plantatorzy, których zbiór buraków nastąpi pod koniec września lub później powinni odwrotnie sprawdzić stan zdrowotności liści i jeżeli to konieczne wykonać kolejny zabieg fungicydem.

Do dyspozycji mamy kilkanaście zarejestrowanych  preparatów do zwalczania chwościka buraka:

\"\"

 

Decyzję o sposobie i terminie zwalczania chwościka buraka na plantacjach buraka cukrowego i pastewnego należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

Infekcjom i rozwojowi choroby sprzyjają:
• wysoka wilgotność powietrza
• temperatury wynoszące 25 – 35oC.

Zabiegi zwalczające wykonuje się zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby.

Jako próg szkodliwości przyjmuje się stwierdzenie na obrzeżach pól 5% roślin ze średnio dziesięcioma plamami.

W warunkach sprzyjających rozwojowi patogena, kontynuuje się ochronę buraka, przeprowadzając kolejne zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin, z zachowaniem okresów karencji.

 

Oprac. Redakcja AgroNews na podstawie PIORiN, MRiRW, LIZ
Fot.: pixabay

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here